Boğazdan Gelen Öksürük Sebepleri
15 Mayıs 2024

Boğazdan Gelen Öksürük Sebepleri

Boğazdan gelen öksürük, genellikle insanlarda kış aylarında meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle başta yavaş bir şekilde ortaya çıkan öksürük sorunları boğazın tahrişine bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Kişi hafif hafif olsa bile öksürdükçe boğazında şiddetli tahrişler medyana gelir. Bu tahrişler ise direk olarak boğazdan gelen öksürük şiddetli olarak artışlara neden olmaktadır. Boğazdan gelen öksürük bazen balgamlı öksürük olarak bazen de kuru öksürük olarak ortaya çıkmaktadır. Kuru öksürükte boğazın tahriş olması durumu çok daha fazla görülmektedir. Ancak balgamlı olarak görülen öksürük sorunlarında bu tahriş biraz daha az olur. Fakat balgamlı öksürükte ciddi olarak inatçı balgam sorunu ortaya çıkarak kişinin daha da öksürük sorunları ortaya çıkabilmektedir. Ancak boğazdan gelen öksürük problemleri genel olarak akciğer kaynaklı olarak ortaya çıkar ve etkilerini gösterir.

Boğazdan Gelen Öksürük İçin Neler yapılabilir?
  • Boğazdan gelen öksürük sorunlarının insanlarda artış göstermemesi için yapılması gereken en önemli şey boğazın son derece yumuşak tutulmasıdır. Bunun için ise bol bol sıvı tüketerek boğazın yumuşak olmasını sağlamaktır. Özellikle ılık içecekler boğazın yumuşamasında ciddi bir şekilde etki edecektir.
  • Bol bol C vitamini alarak birkaç gün sonrasında ortaya çıkabilecek olan soğuk algınlığı durumları engellenebilir. Bu şekilde insanlar çok daha az etkilenerek bu hastalıktan korunabilirler. C vitamini için başta limon ve portakal olmak üzere farklı meyvelerle alınabilir.
  • Boğazdan gelen öksürük problemlerinde elinizden geldiği kadar sert öksürmemelisiniz. Sert öksürükler ciddi olarak tahrişe neden olacağı için biraz daha yavaş öksürülmesi gerekmektedir.
  • Son olarak ise aslında en başta yapılması gereken tıbbi tedavileri belirtebiliriz. Bunun için doktorunuza giderek tıbbi müdahaleleri kesinlikle yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde çok daha iyi sonuçlara ulaşılabilir.
Boğazdan gelen öksürük hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ortaya çıkan bir durumdur. Bu nedenle herhangi bir kişide ya da diğer durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak aynı tedavi işlemleri yapılarak sorunlar ortadan kaldırılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Krizi Nasıl Geçer?

Öksürük Krizi Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

2 Yaş Öksürüğe Ne İyi Gelir?

2 Yaş Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Gece Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bitmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bitmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi