Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Geçmeyen Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda geçmeyen öksürük. Genellikle sonbaharın gelmesi ile çocuklarda öksürük başlar ve ailelerde buna alıştık veya nisan sonuna kadar artık devam eder der geçeriz. Öksürük nedenleri hep aynı kaynaktan yani soğuk algınlığı, grip, nezle gibi sorunlardan mı kaynaklanır hiç araştırma ihtiyacı duymayız ne zamanki çocukta ateş yükselmesi halsizlik uzun süre geçmeyen öksürük nöbetleri gibi haller ortaya çıkarsa doktora götürmek aklımıza gelir. Halbuki öksürük astım bronşit gibi birçok hastalığın başlangıç noktasını teşkil eder. Tedavi edilmediği takdirde, uzun bir dönem çocuğun gelişmesine zarar verir.

Öksürük vücudun virüslere karşı savunma mekanizması doğal bir refleksidir. Öksürükle birlikte enfeksiyonlarına neden olan mikropların vücuttan atılmasına kadar devam eden bir süreçtir. Genellikle sıradan herhangi bir nezle veya farenjit gibi boğaz iltihapları ile geniz akıntıları da olabilir. Genze gelen balgam öksürük yolu ile atılır, dolayısıyla soğuk algınlığı veya nezle ile oluşan balgam, çocuk yatağa yattığında veya sabah ilk kalktığında oluşan gerek kuru öksürük gerekse balgamla birlikte oluşan öksürüklerle vücudun refleks olarak dışarı atılmaya çalışılmasından dolayı normaldir.

10 Gün içerisinde çocuklarda geçmeyen öksürük

Grip enfeksiyonları veya soğuk algınlığına bağlı kuru veya balgamlı öksürüklerin azami 10 gün içerisinde iyileşme sürecine girmesi ve kesilmesi gerekir. Eğer öksürük 10 gün içerisinde kesilmiş ama genzi temizleme şeklinde ara sıra görülüyorsa bu hastalığın tam olarak geçmediğinin bir göstergesidir. Bu tür rahatsızlığın sinüzit olabileceği de düşünülmelidir. Sinüzit yeni doğan bebeklerde bile görülebilmektedir. Sinüzit teşhisi ise virüsün 10 gün içerisinde tam olarak geçmemesi halinde tamamen gözlem yolu ile konulabilir. Sinüzit genel olarak antibiyotik tedavisi olmadan geçmeyen bir hastalıktır fakat siz herhangi bir antibiyotik vermek yerin bir çocuk doktoruna baş vurmanız gerekmektedir.

Çocuklarda geçmeyen öksürük sebebi alerjik bronşit

Çocuklarda sinüzite bağlı öksürükler tedavi edilmediği takdirde sabaha karşı başlar ve bu öksürükler çocuğu uykudan uyandırabilecek boyutta şiddetli olabildiği gibi, bununla birlikte göğüste hırıltı ve nefes darlığı atakları da görülebilir. Bütün bunların yaşanıyorsa ve öksürük nöbetlerini takiben gerek acil servislerde ve gerekse evde nefes açıcı buhar tedavisi gerekiyorsa, bu durumda çocuk astım bronşit veya diğer adı ile alerjik bronşit olmuş demektir. Çocuklarda görülen astım bronşitin önemli bir kısmını alerjik astım oluşturmaktadır.

Bir enfeksiyona bağlı hastalığın tam olarak geçtiğini söyleyebilmek için bir hafta boyunca tamamen iyi olması gerekmektedir, iki hastalık arasında iki üç günde bir ara ile de olsa öksürük yeniden oluşuyorsa hasatlığın tamamen iyileşmediği anlamı taşıyacaktır. Zeminde tamamen iyileşmeyen bir hastalık, üzerine eklenecek her yeni enfeksiyonlara bağlı hastalıklarda eklenmesi astım bronşite zemin hazırlayacaktır. Yapılması gereken ise öncelikle sinüzitin tedavi edilmesi ve buna hangi sebeplerin yol açtığı olmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

3 Yaş Öksürüğe Ne İyi Gelir?

3 Yaş Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

9 Aylık Bebek Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

9 Aylık Bebek Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Güncel

Astım Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Astım Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi