Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürüğe ne iyi gelir: Kuru öksürük, en yaygın görülen öksürük türüdür. Pek önemseyen bir rahatsızlıktır, ancak uzun süreli ve kişiyi rahatsız edecek durumda ise mutlaka doktora gidilmelidir. Kuru öksürük, kısa süreli olduğu sürece sorun yaratmaz. Hatta kuru öksürüğün vücudun savunma mekanizmasının bir korunma refleksi olduğunu da söylenebilir. Ancak birçok hastalığında belirtisi olduğu unutulmamalıdır. Kuru öksürük genellikle sigara dumanı, tahriş, çevresel faktörler ve alerjiler sonucunda görülen bir durumdur. Kuru öksürük mide reflüsü, astım, bronşit, geniz akıntısı, soğuk algınlığı, zatürre, grip, boğmaca gibi hastalıkların da belirtisi olabilmektedir.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir?
 • Kuru öksürüğü olan kişi, bol sıvı tüketmelidir. Ayrıca sıcak duş almak da faydalı olacaktır.
 • Bir tane soğanı doğradıktan sonra üzerine 2 çorba kaşığı bal ilave edin ve yarım saat bekletin. Bu şekilde soğanın bütün özü çıkmış olacak. Bundan günde birkaç kez birer kaşık için.
 • Bir çay kaşığı zerdeçal ve bir çay kaşığı ajovan kimyonu karıştırılır. Bu karışım kaynayan suya ilave edilir ve yarısı kalıncaya kadar kaynatılır. Tatlandırmak için bal eklenip içilir. Ayrıca zerdeçalı ılık süt ile de içebilirsiniz.
 • Bir çay kaşığı karabiberin içine bal ilave edin ve tüketin. Ardından ılık süt içerseniz boğazınızın daha da yumuşamasını sağlarsınız.
 • Meyan kökü çayı kuru öksürük sorunlarına karşı etkilidir. Saf suya 2 yemek kaşığı meyan kökünü ilave edin ve kaynatın. 10-15 dakika demlendirdikten sonra günde 2 fincan tüketebilirsiniz.
 • Kekik ve balın içerisinde bulunan doğal antibiyotik etkenler sayesinde, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir. Kekik çayının içerisine bal ilave ederek tüketebilirsiniz.
 • 6 tane bademi bir gece boyunca suda bekletin. Diğer gün kabuğunu soyarak havanda ezin ve macun kıvamına getirin. 20 gram şeker ve 20 gram tereyağı ilave ederek iyice karıştırın. En az 3 gün boyunca günde 2 defa birer çay kaşığı tüketin.
 • Pastil ve öksürük şuruplarında kullanılan zencefil, doğal bir analjeziktir. Taze zencefil küçük parçalar halinde doğrayarak ezin. Bir miktar suya ilave edilerek kaynatılır. Günde en az 3 defa tüketilir.
 • Ihlamur ve ayva yaprağı kaynatılarak içilir.
 • Tuzlu su iltihapların temizlenmesine, mukus salgısının dengelenmesine ve temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Tuzlu su ile gargara yapmak kuru öksürük sorunlarından kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • 2 kaşık dut pekmezinin içine karabiber ilave ederek tüketin. Öksürükten kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • Sarımsak, birçok hastalığa fayda sağlamaktadır. Bir bardak su içerisine birkaç diş sarımsak ilave edilerek kaynatılır. Kaynarken içerisine keklik otu eklenir. Demlendirdikten sonra bal katarak içebilirsiniz. Günde 2 defa tüketebilirsiniz.
 • Eski zamanlardan beri kuru öksürük tedavisinde buhar kullanılmaktadır. Kaynayan suyun buharını solumak, solunum yollarının temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Buhardan daha çok fayda sağlamak isterseniz, kaynayan suya okaliptus, nane veya çay ağacı ilave edebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Tıkanıklığı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Burun Tıkanıklığı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

3 Aylık Bebekte Öksürük 3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nedenleri

3 Aylık Bebekte Öksürük 3 Aylık Bebeklerde Öksürük Nedenleri

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler?

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler?

3 Yaş Öksürüğe Ne İyi Gelir?

3 Yaş Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?

Güncel

 Sabah Öksürüğü Tedavisi

Sabah Öksürüğü Tedavisi

Güncel

Öksürüğe En İyi Ne Gelir?

Öksürüğe En İyi Ne Gelir?

Güncel

Soğan Suyu Öksürüğe İyi Gelir mi?

Soğan Suyu Öksürüğe İyi Gelir mi?