Hırıltılı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hırıltılı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Hırıltılı öksürük: Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda ilk olarak öksürük ile başlayan ilerleyen safhalarda ise hırıltı oluşabilir. Öksürük vücudun yabancı madde ve mikroplara karşı vermiş olduğu bir reflekstir. Bu yüzde yüzden solunum yollarında meydana gelen bir durum tüm vücudu olumsuz etkileyebilir. Öksürük farklı şekillerde oluşabilir. Kişinin bir hastalığı olup olmadığı hakkında bize bilgi verir. Öksürük balgamlı, alerjik ya da kuru olabilir. Bu yüzden sizde oluşan öksürüğün nasıl bir öksürük olduğunu bilmelisiniz ve ona göre de tedaviye başlamalısınız. Öksürük kişinin bünyesine göre de ağır ya da hafif olabilir. Eğer hastalık belirtileri varsa vücudunuzda önlemini almalısınız. Vücudunuzda oluşan hastalığın belirtileri arasında burun akıntısı, baş ağrısız baş dönmesi, halsizlik gibi belirtiler ile kendini belli eder. Kişi kendisinde hastalık belirtileri olduğunu fark eder etmez önlemini almalıdır. Çünkü ilk başlarda burun akıntısı ve hafif öksürükle kendisini belli eden bu hastalıklar ilerleyen safhalarda daha ciddi bir boyuta ulaşabilir. Öksürüğün ilerlemesi ile hırıltı oluşumu da gözlenir. Hırıltı kimi zaman sessiz sadece stetoskop ile dinlenirken hastalığın ilerlemesi ile kulağınız ile duyulabilir bir hal bile alabilir.

Hırıltılı öksürük bir hastalık belirtisidir: Solunum yollarında meydana gelen belirtiler arasında yer alır. Hırıltılı solunum kişide nefes alıp verirken dar bir alandan geçen havanın oluşturduğu ses ile nefes alıp vermedir. Akciğerin dallarından olan bronşların daralmasına bronşların içerisinden geçen hava akımının ses oluşturması nedeni ile hırıltılı solunum meydana getirir. Öksürük ile oluşan hırıltı kişinin huzursuz olmasına neden olur. Solunumsal hastalıklarda görülen hırıltı genel olarak yetişkin ve bebeklerde daha fazla görülür. KOAH, astım, bronşit, zatürre gibi hastalıklarda hırıltılı öksürük ya da nefes alıp vermede zorlanma gözlenir. Bu yüzden özellikle solunumu rahat olmayan kişiler sigara ve sigara dumanından uzak durmalıdır. Çünkü sigara bronşların daralmasına neden olduğundan kişinin solunumu olumsuz etkiler.

Hırıltılı öksürük tedavisi: Hastalıkların başında yer alan öksürük ve hırıltı tedavi edilebilir rahatsızlıklardır. Fakat öksürük ve hırıltının nedenine yönelik bir araştırma yapılmalıdır. Neden bulunduktan sonra ise tedaviye başlanmalıdır. Çünkü geciken zaman kişiyi olumsuz etkileyebilir. Astım haftası olan kişiler tedavi altına alınabilir. KOAH hastaları ise sigara içmeye devam eder ve tedaviye uymazlar ise o zaman tedavi olumlu yanıt vermez. Çünkü kişide hırıltılı solunum kalıcı olarak kalabilir. Eğer öksürüğe ve hırıltıya neden olan etmen alerjik ise o zaman alerjiye neden olan etmenden uzak durulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Güncel

Sürekli Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Öksürük Belirtileri ve Tedavisi