Öksürüğe İyi Gelen Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Öksürüğe İyi Gelen Çay Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürüğe İyi Gelen Çay, Genellikle sıcak bitki çayları öksürüğe ve kış aylarında oluşan boğaz enfeksiyonlarına oldukça iyi gelmektedir. Bu nedenle uzmanlar öksürük ve soğuk algınlığı için bitki çaylarını önerir. Bitki çayları vücudunuzun direncini arttırıp, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi aynı zamanda boğazın yumuşamasını ve öksürüğün kesilmesini de sağlar. Bu bitki çaylarının içinde öksürüğe iyi gelen çaylar, zencefil çayı, yeşil çay, zencefil çayı, ballı ve tarçınlı yeşil çay ve ada çayıdır. Bu çaylar vitamin ve mineral deposu olup, sizi dirençten düşüren sebepleri ortadan kaldırarak öksürüğün oluşmasını engeller. Öksürüğün oluşmasına neden olan en büyük faktör, boğazın tahriş olmasıdır. Soğuk yiyecek veya içecek tüketmek boğazınızın tahriş olmasına neden olarak öksürüğe yol açar. Bu nedenle öksürüğe iyi gelen çaylar tüketmek, bu şikâyetlerin ortadan kalkmasını sağlar.

Öksürüğe İyi Gelen Çay Çeşitleri

Adaçayı: Bir tutam adaçayını kaynamış olan bir su bardağı sıcak suyun içine atarak yaklaşık olarak 5 dakika kadar kısık ateşte kaynamaya bırakın. Daha sonra adaçayının ağzını kapatarak biraz demlenmesini bekleyin. Daha sonra sıcak olarak tüketin. Ada çayını taze olarak hazırlayıp günde en fazla iki fincan tüketebilirsiniz. Adaçayı, vücutta birikmiş olan toksinlerin daha hızlı vücuttan atılmasını sağlar. Böylelikle toksinlerin neden olduğu kuru öksürük de kendiliğinden geçer. Eğer öksürük şikâyetinizin yanı sıra boğaz ağrınız da varsa, boğaz enfeksiyonu geçirdiğinizi gösterir. Bu durumda adaçayı soğuduktan sonra süzerek üzerine birkaç damla limon sıkın ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra günün herhangi bir saatinde gargara yapın. Böylelikle boğaz çevresinde biriken bakteri ve mikropların kaybolmasını sağlar. Bu gargarayı ağzı bakımı içinde kullanabilirsiniz.

Nane Limon Çayı: Eskiden öksürük ve boğaz enfeksiyonları için en çok kullanılan nane limon çayı, günümüzde de hala popülerliğini koruyarak boğaz ağrılarında, soğuk algınlığında ve öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Oldukça etkili olan nane limon çayı, öksürüğe iyi gelen çay arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Cezveye bir su bardağı su koyup kaynattıktan sonra üzerine bir çay kaşığı nane ve yarım limon kabuğu ile ekleyip, yaklaşık olarak bir 5 dakika kadar kısık ateşte pişirin. Daha sonra suyunu süzerek sıcak olarak tüketin. Nane limon çayı da vücuttaki toksinlerin ter veya idrar yolu ile kısa sürede dışarı atılmasını sağlayan oldukça etkili bir çaydır.

Zencefil Çayı: Kış aylarının vazgeçilmez çayı olan zencefil bağışıklığın güçlenmesine fayda sağlayarak, vücudun direncini arttırır. Ayrıca nezle ve grip gibi soğuk algınlığının neden olduğu öksürük tedavisinde de oldukça etkili bir çaydır. Öksürüğe iyi gelen çay arasında yer alan zencefilin taze olarak rendelenip çayının hazırlanması tavsiye edilir. Bunun için, rendelenen zencefili, bir su bardağı sıcak suyun içine atarak 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Kısa süre içinde zencefilin içinde faydalı olan bütün vitamin ve mineralleri suyun içine salacaktır. Zencefil çayını yemeklerden sonra sıcak olarak tüketebilirsiniz. Günde üç fincandan fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni