Hamilelerde Öksürük Nedenleri?
21 Haziran 2024

Hamilelerde Öksürük Nedenleri?

Öksürük, normalde rahatsız edici bir durumdur; hamilelik döneminde ise bu rahatsızlık iki kat daha zorlayıcı hale gelir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan öksürüğün, içerdiği maddelerin henüz dünyaya gelmemiş olan bebek üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı, doktora danışmadan kesinlikle öksürük ilacı kullanmamanız gerekir. Hamilelik döneminde oluşan öksürük için, doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlar ve evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri ile öksürüğü geçirebilirsiniz. Öksürük için kendi kafanıza göre ilaç kullanmamalısınız; mutlaka doktor tavsiyesi almalısınız.

Hamilelerde görülen şiddetli ve kuru öksürüğün en yaygın sebepleri grip, çeşitli alerjiler ya da soğuk algınlığıdır. Bu durumun temel sebebi teşhis edilerek tedavi edilmezse, daha ciddi durumlara yol açabilir. Altta yatan sebep teşhis edilerek erken tedavi sayesinde öksürük ilerlemeden geçer.

Bu dönemde hasta iseniz bol bol istirahat etmelisiniz. Özellikle de hamilelik döneminde düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Bunun içinde sık sık sıvı almanız oldukça önemli bir unsurdur. Karın içinde gün geçtikçe büyüyen ve gelişen bebeğiniz, hasta olduğunuzda dahi alması gereken önemli besinler için size ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden hasta olduğunuzda dahi beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekir. Eğer alerjik bir durumunuz varsa, alerjinizi tetikleyen maddelerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Bu durum bebeğiniz için oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde oluşan öksürük, eğer birkaç hafta içinde geçmezse ve öksürük ile geçmek bilmeyen baş ağrısı ve ateş gibi başka belirtiler de varsa, mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Hamilelerde Öksürük Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelerde öksürük bebeğe hiçbir zarar vermez. Bebek, rahim içerisinde bulunan amniyon sıvısı sayesinde koruma altına alınır ve dış etkenlerden kolay kolay etkilenmez.

Hamilelerde Öksürük Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar

Hamilelerde öksürüğü bir an önce tedavi edebilmek için kullanılan çeşitli ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar:
  • Antihistaminikler
  • Öksürük kesici ilaçlar
  • Balgam söktürücüler
Bu ilaçlar, hamilelerde öksürüğü tedavi etmek için oldukça etkilidir. Öksürüğü kesmek için kullanılan ilaçlar, öksürme isteğini baskılayarak öksürüğü hafifletir. Boğazda biriken balgamı atmak için kullanılan balgam söktürücüler ise balgamı incelterek daha kolay atılmasını sağlar. Hamilelerde öksürük için kullanılan antihistaminikler genelde herhangi bir alerji belirtisini ortadan kaldırmak için kullanılır. Hamilelerde öksürük için alınan feksofenadin, loratadin, prometazin, cetirizin, hidroksizin ve klorfeniramin gibi ilaçlar da yer almaktadır. Bu ilaçlar, hamilelerde öksürük tedavisi için etkili ilaçlar arasında bulunmaktadır.

Bu ilaçlar mutlaka doktor gözetimi altında alınmalıdır. Eğer doktorunuz uygun görmezse kullanmamanız gerekir. Çünkü her hamile bireyin bünyesi aynı değildir. Hamilelerde öksürük için kullanılan antihistaminikler, hapşırma, burun akıntısı ve burun tıkanması gibi alerji belirtilerini en aza indirir. Ancak bu ilacın yan etkisi sürekli uyku getirmesidir. Hamilelik döneminde oluşan öksürüğü geçirmek için alınan balgam söktürücüler ise, özellikle de öksürük şuruplarının içinde olan guaifenesindir. Bu ilaç hakkında yeterli araştırma yapılmamıştır; fakat hamileliğin ilk üç ayında alınması, bebekte kasık fıtığı oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden doktor tavsiyesi almadan kullanmamanız gerekir.

Hamilelerde Öksürük Doğal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bol, bol sıvı tüketin. Aldığınız sıvı, boğazda oluşan balgamı incelterek daha kolay atılmasını sağlar. Eğer öksürüğünüz orta ya da hafif şiddette ise bu yöntemle hafifletebilirsiniz. Ayrıca gün içinde bol bol sıcak su için; sıcak su boğazınızı yumuşatır. Tavuk çorbası ve et suyu ile yapılan çorbalar da hamilelerde öksürüğün şifalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni