Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer?
24 Haziran 2024

Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer

Yetişkinlerde öksürük, pek çok farklı sebeple ortaya çıkabilir ve genellikle grip, soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıklarından sonra sıkça görülür. Özellikle kış aylarında artan bu sorun, balgamlı, kuru ve gıcıklı öksürük şeklinde kendini gösterir ve kişiyi oldukça rahatsız eder. Yetişkinler arasında yaygın olan bu sorun, çoğu zaman önemsenmez ve tedavi edilmez. Ancak, bronşit ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilen öksürük, boğaz kaşıntısı ile de kendini gösterebilir. Kirli hava gibi çevresel faktörler de öksürüğe sebep olabilir ve bu durum ciğerleri olumsuz etkileyebilir. Yetişkinlerde öksürüğün mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Öksürük sorunu yaşayan kişiler öncelikle bir hekime başvurmalıdır. Bunun yanı sıra, evde uygulanabilecek bazı doğal yöntemler bulunmaktadır.

Doğal Yöntemlerle Öksürük Tedavisi

 • Ihlamur ve ayva yaprağını bir miktar suyun içerisine ilave edip kaynattıktan sonra içmek öksürüğe karşı oldukça fayda sağlar.
 • 1 fincan kaynatılmış suyun içerisine 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı karabiber ilave edilip ılıdıktan sonra içilmesi, yetişkinlerde öksürükte etkili yöntemler arasındadır.
 • Gıcık ile gelen, kuru ya da balgamlı öksürüğe çörek otu ve bal karışımı kısa sürede etki eder. Kahvaltıdan önce 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı çörek otu karışımı tüketilebilir.
 • Öksürük şurubu etkisine sahip doğal bir yöntem olan 1 adet rendelenmiş turp suyunun içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edip karıştırıp içmek, yetişkinlerde öksürüğü tedavi edebilir.
 • Gıcık yapan öksürük için elma sirkesi gargarası çok iyi gelir. Elma sirkesi ile sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa gargara yapmak, öksürüğün kontrol altına alınmasını sağlar.
 • Boğazda bulunan mikropların kırılmasını ve boğazın yumuşamasını sağlayan gül hatmi çiçeği, 1 çay bardağı kaynamış suyun içerisine atılıp 2-3 dakika demlendikten sonra sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa içildiğinde kısa süre içerisinde etkisini gösterir.
 • 1 adet dilimlenmiş elma, zencefil, limon kabuğu rendesi, 2-3 dilim ayva ve bir tutam ıhlamur bir miktar suyun içerisinde kaynatılıp içildiğinde göğsün yumuşamasını ve öksürüğün giderilmesini sağlar.
 • Günde 2 tatlı kaşığı üzüm ya da dut pekmezi sade olarak veya karabiber serpilip tüketildiğinde yetişkinlerde öksürüğün geçmesine yardımcı olur.
 • 1 fincan kaynatılmış suyun içerisine 2-3 adet karanfil ilave edilip biraz dinlendirdikten sonra içilmesi, öksürüğün kısa zamanda kesilmesini sağlar.
 • Hazır olarak marketlerden veya aktarlardan satın alacağınız ya da kendiniz kurutarak kullanabileceğiniz adaçayı, yetişkinlerde öksürük tedavisinde etkili yöntemler arasındadır. Adaçayı mikrop kırıcı özelliği sayesinde boğazda bulunan enfeksiyonu giderir ve bu sayede öksürüğün kontrol altına alınmasını sağlar.
 • Yetişkinlerde öksürüğe geçmesine yardımcı olan bitki çayları arasında yer alan ekinazya çayı sade ya da bal ile tatlandırılarak günde 3 defa içildiğinde öksürükten kurtulmak mümkündür.
 • Yetişkinlerin kullanabileceği ve öksürüğe geçmesine yardımcı olan meyan kökü, balgam söktürücü ve bronşit rahatlatıcı özelliğine sahip olması sayesinde öksürüğün hafiflemesini sağlar. Aynı zamanda meyan kökü içerisinde bulunan flavonoid ve glisirizin maddeleri iltihap giderici özelliğe sahiptir.

Öksürük Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öksürüğün tedavisinde doğal yöntemlerin yanı sıra, bazı önlemler almak da önemlidir. Bol sıvı tüketimi, nemli bir ortamda bulunma ve sigara dumanından uzak durma, öksürüğün şiddetini azaltabilir. Ayrıca, düzenli olarak doktor kontrolüne gitmek ve gerekli ilaçları kullanmak da öksürüğün tedavisinde etkilidir.

Öksürük belirtileri uzun süre devam ediyorsa veya şiddetleniyorsa, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü öksürük, bazen ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir ve bu durumda profesyonel tıbbi müdahale gereklidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gıcık Öksürük Tedavisi

Gıcık Öksürük Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öksürürken Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Öksürürken Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Zencefil Bal Limon Öksürük

Zencefil Bal Limon Öksürük

Soğuk Algınlığı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Soğuk Algınlığı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelerde Öksürük Nedenleri?

Hamilelerde Öksürük Nedenleri?

Geniz Akıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Öksürük Krizi Tedavisi

Öksürük Krizi Tedavisi

Güncel

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer?

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer?