Şiddetli Öksürüğe Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Şiddetli Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Şiddetli öksürüğe ne iyi gelir, sık karşılaşılan problemler arasında yer alırken; özellikle kış aylarında oldukça yaygın olarak gözlenir. Çocuklarda ve yetişkinlerde kuru öksürük, gıcık şeklinde öksürük, balgamlı öksürük, ses kısıklığı gibi problemler ile meydana gelir. Şiddetli öksürük üst solunum yollarında problemler meydana getirir. Bunların başında gıcık boğaz kaşıntısı, bademcik ağrıları, geniz akıntısı, burun akıntısı, karaciğer ve akciğer gibi organlarda hasar oluşumu şiddetli öksürüğün sebepleri arasında yer alır. Şiddetli öksürüğün tedavisi için doktor kontrolü yapılması son derece önemlidir. Çünkü öksürüğe neden olan hastalığın varlığının saptanması gerekir. Doktorun vereceği uygun ilaçlar ile şiddetli öksürüğün tedavisi yapılırken; doğal yöntemler ile şiddetli öksürüğün azaltılması sağlanır. Şimdi şiddetli öksürük için yapılması gereken yöntemlerden bahsedelim.

Şiddetli öksürüğe iyi gelen tarifler

Hatmi çiçeği, öksürüğe iyi gelen bir bitkidir. Çocuk ve yetişkinlerin kullanmasında sakınca yoktur. Bir çay bardağı kaynar sütün içerisine bir tatlı kaşığı hatmi çiçeği konularak 3 dakika beklenir. Hazırlanan karışımın içerisine isteğe bağlı olarak bal ilave edilerek günde iki defa karışım tüketilir. Böylece şiddetli öksürüğün gerilemesi sağlanır.

Turp, şiddetli öksürüğe oldukça iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Gıcık, öksürük, geniz akıntılarında oldukça etkili bir yöntemdir. 1 adet kara turpun içi oyularak içerisine bal ilave edilir. Bir gün bekledikten sonra turpun dibinde oluşan suyun tüketilmesi ile şifa bulunur. Sürekli uygulanması halinde öksürüğün kesilmesini sağlar.

Karabiber ve bal, şiddetli öksürüklerin giderilmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Özellikle boğaz tıkanıklıklarında, ses kısıklığında, gıcıklanma şeklinde öksürükte son derece etkilidir. Bir yemek kaşığı balın içerisine bir çay kaşığı toz biber karıştırılarak karışım yapılır. Hazırlanılan karışım tüketilerek üzerine bir bardak ılık su içilir. Böylece şiddetli öksürüğün geçmesi sağlanmış olur. Bu uygulamaya günlük yapılarak devam edilirse öksürükte gerileme sağlanır.

Ihlamur çayı, şiddetli öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında yer alır. Ihlamur çayının günlük demlenerek tüketilmesi öksürük, grip, nezle, soğuk algınlığı gibi birçok hastalığa şifa olarak uygulanır. Ihlamurun içerisinde bulunan flavonoidler vücuttaki iltihaplanmaların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bir hafta ıhlamur çayı tüketilmesi öksürükte gerileme olmasına sebebiyet verir.

Elma ve karanfil, öksürük tedavisinde yapacağımız bu uygulama ile şiddetli öksürüğün geçmesi sağlanır. Bunun için bir elmanın kabuklarının soyularak üzerine 4 adet karanfil, bir dilim limon, 1 adet kabuk tarçın, bir tutam ıhlamur eklenerek kaynatılması ile oluşan suyun tüketilmesi öksürüğün gerilemesine sebebiyet verir. İsteğe bağlı olarak hazırladığımız karışımı tatlandırmak için bal da ilave edilebilir. Bir hafta uygulanan bu yöntemde öksürük tedavi edilir.

Nane çayı, geçmişten günümüze kullanılan en bilindik yöntemler arasında nane limon kaynatmak yer alır. Özellikle soğuk algınlığı, şiddetli öksürükler de son derece etkili yöntemdir. 2 yemek kaşığı nane, 1 adet limon bir litre suyun içerisine karıştırılarak kaynatılır. Böylece nane limon çayı elde edilir. İsteğe bağlı olarak içerisine civanperçemi ve bal da ilave edilebilir. Bu karışımın bir hafta boyunca tüketilmesi ile şiddetli öksürüğün giderilmesi sağlanır.

Adaçayı, şiddetli öksürüğün giderilmesinde etkilidir. Adaçayı vücutta bulunan toksinlerin giderilmesini sağlar. Ayrıca boğazı yumuşatma etkisiyle öksürüğün sona ermesini sağlar. Adaçayı demlendikten sonra 10 dakika kadar bekletilerek tüketilmesi daha sağlıklıdır. İçerisinde isteğe bağlı olarak limon ve bal ilave edilerekde tüketilirse daha sağlıklı olur. Böylece şiddetli öksürüğün giderilmesi sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

8 Aylık Bebekte Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

8 Aylık Bebekte Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Grip ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Grip ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Ciğerden Gelen Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Ciğerden Gelen Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğü Ne Keser?

Öksürüğü Ne Keser?