Gece Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gece Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Gece kuru öksürük: İnsanları gece rahatsız eden kuru öksürükler genel olarak, kış aylarında yatılan yerlerde havanın nemini alan elektrikli ısıtıcıların kullanılmasından, alerjik sebeplerden ya da belli bir rahatsızlıktan dolayı olmaktadır. Gece kuru öksürük olmasının sebebi odanın kuru olmasından dolayı ise odanın havasını kısmen nemli tutacak önlemlerin alınması bu şikâyeti kesecektir. Hafif rahatsızlıklarda bir bardak sıcak su içine, bir miktar bal karıştırarak içilmesi, insanı rahatlatabilir. Ancak alerji, astım ya da reflü gibi rahatsızlıklarda en çok görülen gece kuru öksürüğünün belirtileri arasında olması, alınan tüm önlemlere rağmen bu nöbetlerin devam etmesi birkaç günden beri bu şikâyetlerin bulunmasının altında başka sebepler olabileceği için en kısa bir zamanda bir doktora görünmek gerekir.

Gece kuru öksürüğeneden olan sebepler

Alerjiler: mevsimsel olabilen alerji veya alerjenlere maruz kalma halindegece kuru öksürük görülebilmektedir. Şayet böyle bir durumdan şüphe ediliyorsa, alerji yapan etken veya ortamdan uzak durularak, şikâyet sona erdirilebilir. Öksürük nöbetleri aşırı miktarda ise bir doktora görünmek lazımdır.

Astım: Astım rahatsızlığı, nefes almada güçlük yaşanması durumu uzun süreli, gece kuru öksürük sebepleri arasındadır. Alerji kısmında da anlatıldığı üzere astım ve astıma neden olabilecek durumlardan uzak kalmak gerekir Astımdan dolayı görülen öksürük çoğu zaman göğüs kısmında hissedilen baskı ve hırıltılı nefesle kendini belli eder. Astımdan kaynaklanan öksürüğün sebebi, atak esnasında etrafına yayılan ve bronş duvarlarına etki eden kimyasal sıvılardır. Kimyasal sıvı sinirdeki uçları uyarıp, öksürük yapar.

Reflü: Gece kuru öksürük sebeplerinden birinin de reflü rahatsızlığı olduğunu belirtmiştik. Uyku esnasında, uykunuzu bölerek sizi uyandıran kuru öksürüğün çoğu nedeni reflü rahatsızlığıdır. Uyuma esnasında, vücudun pozisyonundan dolayı yemek borusuna değin gelen mide asidi boğazda tahriş oluşturarak öksürüğe neden olabilir. Şayet, öksürükle beraber ağızda ekşi bir tat olduğu hissedilirse, reflüden şüphelenmek gerekir. Mutlaka bir doktora gidi, önlem alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Güncel

Kronik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kronik Öksürüğe Ne İyi Gelir?