Grip Öksürük Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Grip Öksürük Nasıl Geçer?

Grip öksürük nasıl geçer, üst solunum yolları hastalıklarından dolayı meydana gelen grip kişide titreme, baş ağrısı, yüksek ateş gibi önemli belirtiler ile ortaya çıkar. Bulaşıcı hastalık olan hastalıklar içerisinde yer alır. Grip ile öksürükte beraberinde bulunur. Boğazın tahriş olması veya alerjik sebeplerden dolayı grip öksürüğe sebep olabilir. Grip olunduğu zaman öksürüğün olması rahatlatıcı bir durum olabilir. Öksürük olduğu zaman nefes yolunun açılması sağlanır. Bu sayede mikroplar ciğerden dışarı atılabilir. Ancak uzun süreli devam eden öksürüklerin ciddiye alınması gerekirken; vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yapılması gerekir. Grip bulaşıcı olmasından dolayı hasta olan kişinin kalabalıklardan uzak durması, vücut hijyenine ve yaşadığı ortamının hijyenine dikkat etmesi gerekir. Grip öksürüğü geçirmek için tıbbi tedavinin yanı sıra doğal yöntemler de kullanılır. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Grip öksürük nasıl geçer?
  • Grip vücuda girdiği zaman kişinin yorgun düşmesine, uykusuzluğa, halsizliğe, hareket kaybına sebep olur. Gribe yakalanan kişinin istirahat etmesi yeterli düzeyde vücudunu dinlendirmesi oldukça önemlidir.
  • Ayrıca Doktorun verdiği ilaçları düzgün kullanarak tedaviye devam edilmelidir. Uyuma ile gribin azaltılması sağlanırken; uyuma esnasında hücreler yenilenirken, vücudun savunma sistemi güçlenir. Bu sayede melatonin denilen hormon salgılanır. Böylece vücudun iyileşme göstermesi sağlanır.
  • Bu süreç içerisinde kişinin bol sıvı tüketmesi gerekir. Özellikle hazır su, bitkisel çaylar, doğal meyve suları gibi vitaminli bol içecekler tüketmeleri tavsiye edilir.
  • Ayrıca C vitamini bakımından vücut yetersiz olduğundan dolayı portakal, greyfurt, kivi gibi C vitamini bakımından yüksek meyveler tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Gribe ve öksürüğe iyi gelen çaylar bulunmaktadır. Bu çayların içinde antioksidanlar yer alır. Bu sebeple grip ve öksürük tedavilerinde okaliptüs, nane limon çayların zencefil çayı gibi doğal çayların kullanılması tavsiye edilir.
  • Zencefil çayı kronik ağrıları azaltırken solunum yollarının açık olmasına yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırdığı için grip ve öksürük tedavisinde son derece etkilidir. Boğaz ağrısına iyi gelirken; terleme yapar ve ateşin düşmesine sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı grip ve öksürük durumunda zencefil çayı tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Grip ve öksürüğe yakalanan kişinin dengeli ve sağlıklı beslenmesi önemlidir. Gribe iyi gelen besinler tüketmeleri tavsiye edilir. Balık, et, tavuk, sebze çorbası gibi besinler ile beslenmeleri; vücudun kaybettiği enerjisinin yerine gelmesi için son derece önemlidir.
  • Grip ve öksürük için kullanılan en önemli doğal çözümlerden bir diğeri ise zencefilli bal karışımı tüketmektir. Öksürük nedeniyle boğazda oluşan tahribatın tedavisinde inanılmaz etkiler yaratır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürüğe Soğan Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürüğe Soğan Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kronik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kronik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Hırıltılı Öksürük Nasıl Geçer?

Hırıltılı Öksürük Nasıl Geçer?

Güncel

Çocuğun Öksürüğünü Ne Keser?

Çocuğun Öksürüğünü Ne Keser?