2 aylık bebeklerde öksürük, özellikle kış aylarında doğan bebeklerde daha sık rastlanmaktadır. Bebeklerin henüz 2 aylık olması ve ısı eksikliği yaşamaları, öksürük problemini gündeme getirmektedir. Öksürüğün en yaygın nedeni soğuk algınlığıdır. Ancak başka sebepler de bebeğin öksürmesine neden olabilir. 2 aylık bebekte öksürük ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Bebekler çok küçük olduğu için ve bağışıklık sistemleri henüz gelişmediği için ihmal edilen öksürük vakaları hızlı bir şekilde bronşit, farenjit veya zatürre gibi ciddi hastalıklara dönüşebilir. Bebeğin öksürüğünün ilerlememesi için zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir. 2 aylık bebeklerde öksürük, doktorun muayenesiyle kolayca atlatılabilen bir rahatsızlıktır. Öksürük, bebeğin uyku düzeninin bozulmasına, anne sütünü emerken sürekli öksürmesine ve öksürük refleksinin huzursuzluk yaratmasına neden olabilir. Bu durumlar ailede endişe yaratır ve bebeğin yaşadığı huzursuzluğu artırır. Bu nedenle tıbbi müdahale ve doktor gözetimi önemlidir. 2 Aylık Bebekte Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?
2 aylık bebekte öksürüğün tedavisinde tıbbi müdahalenin yanı sıra yukarıda belirtilen destekleyici tedaviler de uygulanmalıdır. Ailelerin atacağı her doğru adım, bebeğin kalıcı bir hastalığa yakalanmaması için fayda sağlayacaktır. |