Evde Öksürük Tedavisi Evde Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?
15 Mayıs 2024

Evde Öksürük Tedavisi Evde Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Evde öksürük tedavisi, Öksürük genellikle soğuk algınlığı geçirdikten sonra, tozlu ortamlarda solunan hava, sigara kullanımı ile, alerjik astım hastası olanlarda, havasız ortamda uzun süre kalma sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Mide hastalığı olan reflü de öksürüğe neden olabilir. Evde öksürük tedavisi için bazı yöntemler vardır. Bunlar;

Soğan Tedavisi Yöntemi: 1 orta boy soğanı küp-küp doğruyoruz ve üzerine 1 yemek kaşığı bal ekleyerek karışımın özleşmesi için 1 saat bekliyoruz. Bu karışımdan her gün düzenli olarak 1 tatlı kaşığı içiyoruz. Pek tadı olmasa da bu karışım öksürüğe birebirdir.

Tuz ile Gargara Yöntemi: 1 su bardağı suyun içerisine 2 yemek kaşığı tuz ekleyip tuz eriyinceye kadar karıştırıyoruz, Hazırlanan gargara her akşam yatarken yaptığınızda öksürüğün geçtiğini fark edeceksiniz.

Badem Yöntemi: Badem öksürükten kurtulmak için evde yapılabilecek tedavilerden en önemlisidir. 8 adet bademi 1 su bardağı suyun içerisine koyuyoruz ve bir gece o suda bekletiyoruz. Suda bekletilen bademlerin bekleme süresi dolunca kabuklarını soyarak bir kâseye alıyoruz. 1 çay kaşığı tereyağı ile 1 çay kaşığı şekeri karışıma ekliyoruz. Malzemeler birbirine karışana dek iyice karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz karışımdan öksürük sürecinde her gün günde 3 kez 1 çay kaşığı yiyoruz.

Üzüm Yöntemi: Üzüm meyveler arasında en etkili balgam sökücü olarak bilinir. Ciğerlerin gücünü 2 katına çıkartır. Öksürük süresi boyunca üzüm yenildiği takdirde öksürüğün yavaşladığını fark edeceksiniz. Ayrıca 1 kâse dolusu üzümün suyunu sıkarak 2 tatlı kaşığı bal ile karıştırdığınız zamanda öksürüğünüz geçer.

Bal ve Karabiber Yöntemi: 1 yemek kaşığı balı bir su bardağına koyuyoruz ardından 1 tatlı kaşığı karabiberi de ekliyoruz. Elde edilen bu karışıma sıcak su ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Karışımı tek seferde içiyoruz. Bu karışımdan içeceğimiz zaman yeniden yapmalıyız ki etkisini görelim.

Bunlara ek olarak sıcak gıdalar da öksürüğün geçmesinde önemli rol oynar. Ihlamur, sıcak çorbalar, sıcak su, ılık limonlu su, gibi içecekler de öksürük için birebirdir. Bunlar evde öksürük tedavisi için yapılabilecek birkaç tekniktir. Eğer bunları yaptıktan sonra hala öksürüğünüz geçmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Reflü Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bal Öksürüğe İyi Gelir mi?

Bal Öksürüğe İyi Gelir mi?