Öksürürken Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Öksürürken Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Öksürürken kan gelmesi: Normal bir hastalık sonucunda grip veya sağuk algınlığı gibi öksürük oluşabilir. Fakat öksürük ile kan gelmesi solunum yollarında bir sorun olduğunu bize işaret ermektedir. Solunum yollarında oluşan bu problem kişiyi hem korkutabilir hem de endişelendirebilir. Öksürük ile kan gelmesi olayına tıpta hemoptizi denir. Eğer öksürük ile kan görürseniz ya da bu kan miktarı da oldukça fazla ise lütfen hemen bir doktora gidiniz. Çünkü vücutta sizin bilmediğiniz bir hastalık olmuş olabilir. Öksürük ile gelen kanın miktarının çok fazla olması tehlikeli bir durumun olduğunu bize işaret eder. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman hemen bir doktora gitmelisiniz. Solunum sistemi organların da (Burun, farenk (Yutak), larenk (Gırtlak), bronşlar, bronşioller ve akciğerler) oluşan bir hasar sonucu öksürük ile kan gelmesi yani hemoptizi görülebilir. Öksürük ile gelen bu kanın görünüşü biraz farklı olabilir. Ama korkmayınız. Bazı insanlarda mukuslu, bazı insanlar da ise kırmızı köpüklü bir şekilde görülür. Ölsürük ile gelen kanın rengi; pas rengi gibi görünüyor olmasına karşın genellikle parlak kırmızı bir renktedir.

Öksürürken kan gelmesi neden olur?

Öksürük ile gelen kanın solunum yollarında bir problemin oluştuğunu bize söyler ve öksürükle gelen kanın birçok nedeni olabilir. Solunum sistemi organlarında bir hasara bağlı olarak ya da solunumsal bir enfeksiyon sonucunda öksürürken kan gelebilir. Bu yüzden önce nedeni bulmalı sonra tedaviye başlanmalıdır. Solunumsal bazı koşullar, bronşlara veya ciğere bağlı enfeksiyon oluşması, doğrudan bu durumun bazı olası nedenleridir. Çocuklarda hastalık veya solunum yoluna yabancı bir cismin kaçması sonucunda öksürük ile kan gelebilir. Bu yüzden yetişkin, çocuk ve bebeklerde görülen öksürüklü kanın neden kaynaklandığı bu duruma sebep olan etmenin ne olduğu çok önemlidir. Özellikle küçük bebek ve çocuklar da öksürük ile görülen kan daha tehlikeli olabilir. Solunum yolunda eğer yabanco cisim varlığı gözlendise hemen cerrahi bir müdahale yapılarak solunum yolu açılmalıdır. Yoksa kişinin solunumunu keserek hayati risk oluşturabilir.

Öksürürken kan gelmesinin tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle sakin olun. Eğer ilk kez böyle bir durumla karşılaşıyorsanız ise hemen bir doktora başvurun. Öksürüğünüz ile gelen kanın öncelikle neden kaynaklandığı kanamaya sebep olan etmenin ne olduğu bulunmalıdır. Neden bulunduktan sonra ise tedaviye başlanmalıdır. Doktorunuzun vermiş olduğu damarlarda daralmaya vazokonstriksiyon sağlayacak ya da buzlu serum kullanılır. Hastanın öksürükle çıkan kanın rengine bakılarak hastalık teşhisi yapılabilmektedir. Öksürük ile gelen kanın rengi, kokusu, miktarı ve görünümü çok önemlidir. Eğer öksürme ile bulantı ya da kusma da gözlendi ise bu durumu mutlaka doktorunuza söylemelisiniz. Yapılan değerlendirmeler sonucunda öksürükle gelen kanın nedeni bulunarak tedaviye başlanır. Eğer uygulanan tedaviler sonuç vermezse o zaman cerrahi müdahale yapılabilir. Doktorunuzun yapmış olduğu cerrahi müdahale hastalığınıza iyi gelebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Öksürük Krizi Tedavisi

Öksürük Krizi Tedavisi

Ballı Süt Öksürüğe İyi Gelir mi?

Ballı Süt Öksürüğe İyi Gelir mi?

Kesik Kesik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kesik Kesik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer?

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer?

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çaylar

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çaylar