Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük: Bebeklerde, üç haftadan daha uzun süren öksürüklerde %50 oranında geniz akıntısı görülür. Yetişkinler, boğazda mukus ile yutmaya ve öksürüğü yönetmeye yetecek kadar koordineliyken, bebeklerin geniz akıntısında; gece boğaz ağrısı, öksürük ve genel rahatsızlıkları için sık sık uyandığı görülür. Hastalığın daha iyi tedavi edilmesi için, geniz akıntısını oluşturan nedenlerin bulunması gerekir. Sorunu görmek için gece boyunca bebeğe dikkat edilmelidir. Bebekler, gece uyurken mukusu daha az yutarlar. Bu sıkça uyanma ve öksürük ile sonuçlanır. Boğazda sıklıkla boğulma hissi, ağrı ve gün boyunca yutma güçlüğü oluşur.

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük Neden Olur?

Geniz akıntısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Basit bir bakteri enfeksiyonu bile, sinüsleri tıkayarak uygun drenajı engeller. Bebeğin alerjisi varsa, saman nezlesi ve alerji mevsimi ile sinüs pasajlarında tıkanıklığının sonucunda geniz akıntısı, akabindeöksürük görülebilir. Soğuk havalarda geniz akıntısı ve sonucunda öksürük görülebilir.

Bebeklerde Geniz Akıntısı ve Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde geniz akıntısı ve öksürük için gereken tedavi, büyük bir oranda hastalığın nedenine bağlıdır. Soğuk hava koşullarından dolayı gelişen bir geniz akıntısı var ise bebeğe rahat bir ortam sağlamak gerekir. Antibiyotik, bu gibi durumlarda en başarı çözümlerden biridir. Belirtiler alerjilerin bir sonucu ise bebeğin doktoru ile görüşülmelidir. Doktor, bebeğin alerjisine göre ilaç tedavisi önerecektir. Yatak odasına nemlendirici cihazlar yerleştirmek, havayı nemlendirmeye yardımcı olur. Hava nemlendiğinde mukus, boğazı kolayca kaydırır. Bol miktarda sıvı verilmesi, boğazın yağlanması ve bebeğin konforu için önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

7 Aylık Bebek Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

7 Aylık Bebek Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Öksürük İçin Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Öksürük İçin Ne İyi Gelir?

Küçük Çoçuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Küçük Çoçuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Geçmeyen Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geçmeyen Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuk Öksürük Nasıl Geçer?

Çoçuk Öksürük Nasıl Geçer?