Ciğerden Gelen Öksürüğe Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Ciğerden Gelen Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Ciğerden gelen öksürüğe ne iyi gelir; sorusu en çok kış aylarında kafamızı karıştıran bir konudur. Öksürük bir solunum yolu hastalığıdır. Başta okul çağındaki çocuklar olmak üzere hemen hemen her yaşta sık sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olarak bilinir. En büyük nedeni soğuk algınlığı olan öksürük bazen de mide reflüsü, astım ve geniz akıntısı gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelebilir. Özellikle derinden yani ciğerden gelen öksürük hastayı daha fazla zorlar. Bu öksürük daha çok enfeksiyona bağlı olarak meydana gelmekte olup hastanın öksürme nöbeti geldiğinde nefes almaya ara bile vermeden devam eder. Ciğerden gelen öksürüğün nedenlerinin ortaya konulması gerekir. Bunun için hastanın ciğeri dinlenir, ciğer röntgeni, üfleme testi gibi diğer yöntemler de kullanılır. Hastalığın tedavisinin ihmal edilmesi halinde akciğer kaynaklı ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Uygulanan ilaç tedavisine ilave olarak bazı doğal ilaçlar kullanılarak da hastalık tedavi edilebilir.

Ciğerden gelen öksürüğe iyi gelen şeyler nelerdir?
  • Kuru incir öksürüğe çok iyi gelir ve göğsü yumuşatır. Bunun için yapılması gereken şey çok basittir. 5 adet inciri doğrayın. Yaklaşık 250 gr. Sütü kaynatın. Doğranan incirleri içerisine atın ve sıcak haldeyken kapağını kapatarak üzerini iyice sarıp yaklaşık bir gece mayalanmasını bekleyin. Bu harika tatlı ciğerden gelen öksürüğe çok iyi gelir.
  • Ballı zencefil kürü de ciğerden gelen öksürüğe çok iyi gelir. Bunun için bir yemek kaşığı balın içerisine 1 tatlı kaşığı toz zencefili karıştırın ve günde 3 kere yiyin.
  • Ciğerden gelen öksürüğe ne iyi gelir diye düşünenler için bir başka öneri ise kara turp yenilmesidir. Kara turpu soyun içini oyu bal doldurun ve 1 hafta bekletip yiyin. Öksürüğün kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öksürük Duası Okunuşu ve Anlamı

Öksürük Duası Okunuşu ve Anlamı

Öksürük Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Burun Tıkanıklığı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Burun Tıkanıklığı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Hamilelerde Öksürük Nedenleri?

Hamilelerde Öksürük Nedenleri?