Öksürük Balgam Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Öksürük Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük ve Balgam

Öksürük, dışarıdan solunum yoluna gelen kimyasal maddeler ve soğuk havanın boğazı tahriş etmesiyle oluşur. Vücudun savunma mekanizması olarak görülür ve yemek veya boğaza takılan yabancı maddeleri dışarı atmak için ortaya çıkar. Egzoz kokusu, kirli hava, deterjan kokusu, soğuk yemek tüketmek ve ağır parfüm kokusu öksürüğe neden olabilir. Öksürük, bronşların içinde oluşan balgamın dışarı atılmasını sağlar. Eğer öksürük ve balgam aynı anda yaşanıyorsa, bu ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Sürekli uzayan öksürük, kişinin vücut direncini düşürür. Boğaz içinde oluşan enfeksiyon, öksürük anında karşı kişiye bulaşabilir ve bu nedenle öksürük bulaşıcı bir hastalıktır. Ani öksürük, astım krizine yol açabilir. Kuru öksürük normal karşılanır ve arada bir oluşabilir. Fazla ciddiye alınmaz ve sıcak sıvı tüketimiyle öksürüğün geçmesi sağlanır. Ancak sürekli artan ve durmayan öksürük ciddiye alınmalıdır ve mutlaka doktora gidilmelidir. Öksürüğün şiddetli olması, akciğerde ve göğüs bölgesinde sızı olarak hissedilir. Burun, mide ve akciğer zarından oluşan sorunlar da öksürüğe neden olur. Yetişkinlerde sigara içmek, alkol kullanmak, tozlu ortamda bulunmak, boyalı ortamda çalışmak ve ev tozu gibi olumsuz şartlar öksürüğe neden olabilir. Öksürük, kişide halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı ve iştahsızlık meydana getiriyorsa üst solunum yolunda oluşan enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir.

Öksürük ve Balgam

Öksürük, balgam ile aynı anda oluşabilir. Boğazda balgam çıkması zatürre hastalığının başlangıcı olabilir. Öksürük ile oluşan balgam dışarı farklı renkte çıkıyorsa, bu ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Balgam rengi beyaz ise ciddi bir sorun olmayabilir, ancak balgam rengi yeşil veya sarı ise sağlık sorunu oluşturabilir. Balgam ile birlikte boğazdan kan da gelebilir, bu durum kanser riski ve akciğer kanserini işaret edebilir. Balgamlı öksürük mutlaka ciddiye alınmalıdır. Öksürük kısa veya uzun süreli olsun, ihmal edilmeden doktora gidilmelidir.

Öksürük ve Balgam İçin Bitki Çayı

Kişi, öksürük ve balgam için doktor kontrolü ile ilaç kullanmalıdır. Bunun yanı sıra, bitkisel ve doğal yöntemlerle bitki çayı uygulayabilir. Bu, vücut için faydalı olacaktır. 1 litre suyun içine elma kabukları doğranır ve elma haşlanana kadar kaynatılır. Suyun içinde elma ezilir ve bitki çayı olarak tüketilir. Bu bitkisel yöntem, balgamın yumuşamasını sağlar ve göğüs kısmında ve akciğerde yumuşama olur. Balgamın sökülmesi sağlanır. Elmalı bitkisel çayın içine isteğe göre tarçın, ıhlamur, zencefil ve karanfil eklenebilir. Ayrıca karışımın içine bir tatlı kaşığı bal ilave edilebilir. Bu şekilde elmalı çayın besin değeri zenginleşir.

  • Elma kabukları
  • Tarçın
  • Ihlamur
  • Zencefil
  • Karanfil
  • Bal

Bu bitkisel çay, balgamın yumuşamasını ve öksürüğün azalmasını sağlar. Ayrıca vücudun genel direncini artırarak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Ancak, bu tür bitkisel yöntemler doktor tavsiyesine ve kontrolüne ek olarak kullanılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Gıcık Öksürük Tedavisi

Gıcık Öksürük Tedavisi