Gıcık Öksürük Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Gıcık Öksürük Nasıl Geçer?

Gıcık öksürük nasıl geçer, Vücuda giren bakteriler ve virüsler bu tür hastalıklara neden olmaktadır. Boğazda ve akciğerde ciddi tahribat ile iltihaplar oluşturan bu hastalık insanları olumsuz yönde etkilemektedir. Mevsimsel değişimlerden dolayı da meydana gelebilen bu hastalık gıcık ve öksürük ile kişiye oldukça büyük bir rahatsızlık verir. Bu tür durumlarda kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Bu tür hastalıklara önleyebilmek için en önemli unsur temizliktir. Temiz ve hijyenli ortamlarda yaşantımızı devam ettirmemiz gerekmektedir. Her zaman ellerimizi bol su ile yıkamalı ve kişisel eşyaların ortak kullanımından uzak durulmalıdır. Boğazımızda gıcık oluşmasının en büyük nedeni boğaz enfeksiyonlarıdır. Bunun yanı sıra gıcık öksürüğünün nedenleri arasında farenjitte gösterilebilir. Genellikle tüketilen soğuk içecekler bu tür hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırır. Ayrıca sigara içilen ve klima bulunan ortamlarda bu tür boğaz hastalıklarına yakalanmak oldukça kolaydır. Bu tür durumlarda hastalık enfeksiyondan dolayı bulaşmış ise antibiyotik kullanmak daha uygun olacaktır. Boğazda gıcık oluşması durumunda ağzımıza çay atıp emmek oldukça etkili olabilmektedir.

Gıcık öksürük nasıl geçer?
 • Bilinen en iyi yöntemlerden biri elma sirkesidir. Bu yöntem gıcığa ve öksürüğe oldukça iyi gelmektedir. Bir bardak suyun içerisine bir miktar elma sirkesi karıştırarak ağızda gargara yapılması oldukça faydalıdır.
 • Bir diğer yöntem ise tarçın ve bal karışımı içecektir. Tamamen doğal olan bu yöntemler gıcık öksürüğe oldukça iyi gelmektedir. Toz tarçının içine bir yemek kaşığı bal atarak bu karışımı elde edebiliriz. Günde üç defa yenmesi durumunda harika sonuçlar ortaya koyacaktır.
 • Diğer yöntem ise bal ve zencefil karışımı içecektir. Bilindiği gibi zencefilin insan vücuduna faydası saymakla tükenmez. Her konuda hemen hemen insan sağlığına faydalı olan bu bitkiyi bir kabın içerisine bal ile karıştırarak çiğnenmesi gıcık öksürüğe karşı oldukça etkili olacaktır.
 • Bu tür hastalıklarda sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Günlük olarak bol miktarlarda su tüketilmelidir.
 • Hastalığa yakalanan birey sigara içiyorsa azaltmalı veya mümkün ise bırakmalıdır.
 • Eğer sigara içilmiyor ise sigara dumanının mevcut olduğu ortamlarda durulmamalıdır.
 • Hastanın bulunduğu ortam havalandırılmalı ve nemlendirilmelidir.
 • Tozlu ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.
 • Uyurken ve uyandıktan sonra bir su bardağı ılık su veya bitkisel çaylar içilmelidir.
 • Bu tür hastalıklara iyi gelen bitki çaylarından biri olan ıhlamuru bol bol tüketmek oldukça faydalıdır.
 • Bir su bardağı süte bir çay kaşığı kadar bal eklenerek içilmelidir. Bu yöntem boğazı rahatlatacak ve öksürüğü kesecektir.
 • Hastalığa karşı yapılacak bitki kürleri oldukça faydalıdır.
Bu yöntemler gıcık öksürük için oldukça etkili bir çözümdür. Eğer uygulanan bu yöntemler sonucu hastalık hala geçmemiş ise doktora başvurulmalıdır. Doktorların vermiş olduğu ilaçların günlük olarak düzenli kullanılması halinde hastalığın geçmesi mümkün olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni