Öksürük ve Balgam Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Öksürük ve Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük ve Balgam, öksürükle birlikte balgam genellikle sigara içen kişilerde görülür. Balgamın rengi ve hangi sıklıkta geldiği takip edilmelidir. Genelde sabah kalkınca balgam dışarı atılır. Bu normal bir durumdur. Kişi bol bol sıvı almalıdır. Öksürükle birlikte balgamın dışarı atılması olması gereken bir durumdur. Vücuttan atılmaz ve içeride kalırsa tıkanmaya sebep olacağı için balgamın çıkartılması gerekmektedir. Sigara içen kişilerde balgamın rengi genelde beyazdır. Öksürükle birlikte çıkan balgamın rengi enfeksiyon olup olmadığına dair bilgi verir. Beyaz balgam sigaradan kaynaklı olup enfeksiyon olmadığını gösterir. Balgam rengi sarı ve yeşil olduğu durumlarda enfeksiyon olduğunun göstergesidir. Koyu renkli ve hatta pas renginde olan balgam ciddi bir enfeksiyon ve zatürre sebebi olabilir. Kuru öksürükle birlikte başlayıp balgamda gelmeye başlamışsa ve balgam rengi sarıdan yeşile dönüp gittikçe koyulaşıyor ve ateşlenme de başlamışsa kronik bronşit başlangıcı olabilir. Mutlaka bir hekime muayene olunmalı ve gerekli tedavinin yaptırılması gerekir.

Öksürük ve Balgam Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öksürük ve balgamın tedavi edilebilmesi için enfeksiyon olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Balgamın rengi ilk etapta nasıl bir enfeksiyondan kaynaklandığının göstergesidir. Balgam gittikçe koyulaşıyor yeşile dönüp hatta pas rengini almaya başlamışsa ciddi bir hastalık belirtisi olabileceği için doktorunuzun önereceği antibiyotik tedavisine başlanabilir. Balgam söktürücü, bitkisel çaylar beyaz renksiz balgamın çıkarılmasında yardımcı olur. Bol sıvı alımı da balgamın dışarı daha kolay atılmasına yardımcı olacaktır. Balgamlı öksürükte göğüsteki tıkanıklığın giderilmesi için tedavi uygulanır.
  • Buhar banyosu balgamın sıvılaşıp kolay çıkmasına yardımcı olur çok etkili bir yöntemdir.
  • Tuzlu ılık su ile gargara balgamın atılmasına yardımcı olur. Tuzlu su ayrıca enfeksiyona neden olan bakterilerin yok olmasında etkilidir.
  • Limonlu şu içerdiği yüksek C vitamini ile enfeksiyonlara karşı direnç kazanmaya yardımcı olur ve balgamın sıvılaşıp atılmasında önemlidir.
  • Öksürüğü kesmek ve balgamın dışarı atılması için zencefil çayı çok iyi gelmektedir. Demlenen zencefilin içine bal karıştırarak içilmesi hem boğazı hem de göğsü yumuşatarak rahatlamaya yardımcı olur.
  • Kırmızı biber genizde meydana gelen balgamın atılmasına yardımcı olur göğsü yumuşatarak öksürüğe iyi gelir.
  • Tavuk çorbası balgamın tedavisinde etkili bir yöntem olarak kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelerde Öksürük Nedenleri?

Hamilelerde Öksürük Nedenleri?

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük ve Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük ve Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Bronşit Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler?

Öksürüğe İyi Gelen Yiyecekler?