Öksürük İçin Bitki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Öksürük İçin Bitki Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürük için bitki çayı, Ada çayının vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Boğazda oluşan tahrişe iyi geldiği de bilinir. Ada çayının yanı sıra nane limon, zencefil gibi diğer bitkiler de öksürük için bitki çayı olarak kullanılır. Öksürük ilaçla desteklenerek tam düzelme sağlamaya çalışılır. Ancak alternatif yollarla da öksürük düzeltilmeye çalışmak gerekir. Öksürük için bitki çayı kullanarak bu durumu düzeltmek mümkündür. Ağrılarınızı öksürük için bitki çayı geçirebilir ve vücudunuzun direncine destek olabilir.

Öksürük için bitki çayı hafif semptomlar için geçerli olur. Uzun süren ve geçmeyen öksürük ciddi kronik bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden doktora gidip muayene olmanız gerekir.

Öksürük için bitki çayı nasıl yapılır?
  • Adaçayı: Kaynayan suyun içerisine bir tutam adaçayı koyduktan sonra 5 dakika kaynadıktan sonra kapatıp demlemeye bırakın. Demleme esnasında üzerini kapatın. Demlenen öksürük için bitki çayını süzerek bardağa doldurun. İçerisine doğal bal ve birkaç damla limon suyu ekleyin. Limon ve bal boğazda tahrişe neden olan maddeleri temizleyerek boğazın yumuşamasına yardımcı olacaktır. İyice karıştırdığınız adaçayını önce ağzınıza birkaç yudum alıp 2/3 dakika gargara yaparak bekletin. Sonra tükürün yutmayın. Boğazınızı temizledikten sonra karışımdan bir bardak içebilirsiniz. Gargara ve çayı günde iki kez tekrarlayabilirsiniz.
  • Nane limon: Nane limon çayı öksürük soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan çok eski ve etkili bir yöntemdir. Kaynayan suyun içine atacağınız bir tutam kuru nane ve 1 limonu kabuğuyla birlikte dilimleyip içine koyun ve ocakta bir miktar kaynatın. Demlemeye bıraktığınız çayı süzün dilerseniz sade dilerseniz de balla tatlandırarak içebilirsiniz. Günde iki kez tekrar edebilirsiniz. Taze nane ve taze limonu katı meyve sıkacağıyla sıkın biraz sulandırdıktan sonra bir bardak içmek savunma sistemi çok ciddi şekilde güçlendirecektir.
  • Zencefil çayı, Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte başlayan öksürük zencefil çayı kullanarak atlatılabilir. Bunun için küçük bir zencefilli kaynar suya rendeleyin ve dinlenmeye bırakın. İçerisine tarçın ya da bal ilave ederek tüketebilirsiniz. Öksürük için bitki çayından olumlu sonuç almanız dileğiyle sağlıklı günler dileriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Boğaz Yanması ve Öksürük Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanması ve Öksürük Ne İyi Gelir?

Güncel

İbrahim Saraçoğlu Öksürük Kürü

İbrahim Saraçoğlu Öksürük Kürü