Bebeklerde Öksürük İçin Ne Yapmalı?
21 Haziran 2024

Bebeklerde Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Bebeklerde öksürük, birçok farklı nedenden kaynaklanabilir ve bu durum bebekleri huzursuz ederek uyku düzenlerini bozabilir. Öksürük, genellikle solunum yollarında tahrişe neden olan bir maddenin dışarı atılması için vücut tarafından gerçekleştirilen bir refleks olup, aynı zamanda soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına da işaret edebilir.

Bebeklerde Öksürüğü Azaltmak İçin Öneriler

 • Bebeğin bulunduğu ortam sıklıkla havalandırılmalıdır.
 • Ev içi sıcaklığının aşırı yüksek olmamasına dikkat edilmelidir. Aşırı sıcak ortamlar, bebeğin öksürük ihtiyacını artırarak boğazının daha fazla tahriş olmasına neden olabilir.
 • Bebeğin boğazını yumuşatmak için ılık içecekler verilmelidir. Bu uygulama, özellikle akşam uyumadan önce yapılırsa bebeğin gece boyunca huzurlu bir şekilde uyumasına yardımcı olur.
 • Bebeğin bulunduğu ortamın nem oranı artırılmalıdır.
 • Eğer bebek 1 yaşından büyükse, günlük olarak iki veya üç defa bir çay kaşığı kadar bal verilebilir. Balı sütün içine karıştırarak biberon yardımıyla bebeğe vermek daha da etkili olacaktır.
 • Özellikle bebeğe soğuk içecekler verilmemesine özen gösterilmelidir.
 • Bebeklerde öksürüğe karşı çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanabilir. Bu yöntemler, bebeğin öksürüğünün azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Bebek 1 yaşından büyükse, limonu kabuğuyla sıkarak elde edilen limon suyu bebeğin biberonuna ilave edilebilir. Bu yöntem, bebeğin rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Bebeğe günlük olarak C vitamini içeren besinler verilmelidir.
 • Bebek 3 yaşından büyükse, çörek otu ve bal karışımı yiyecek verilebilir. Bu yöntem, bebekte bulunan her türlü sıkıntıya çare olarak bilinir.
 • Gece uyurken başının altına yastık konulmalı ve baş kısmı yüksek tutulmalıdır.
 • Öksürüğü hafifletmek için elma suyu bebeğe verilebilir.
 • Bebeğe elma kabuklarıyla hazırlanmış doğal çay yapılabilir.

Bebeklerde Öksürük İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde öksürüğü gidermek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bitkisel tedavi yöntemleri, hem vücut sağlığına hem de öksürüğe iyi gelmektedir. Bu yöntemler, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan vücuduna büyük faydalar sağlamaktadır. Ayrıca, vücutta oluşabilecek tüm sağlık sorunlarına karşı da oldukça etkili bir yöntemdir. Bitkisel ilaçların yanı sıra pekmez de öksürüğe iyi gelmektedir.

Günlük düzenli olarak tüketildiği takdirde pekmez, etkisini iki günde göstermektedir. Ancak pekmezi 1 yaşından küçük çocuklara vermemeliyiz. Bebeklerde öksürüğün mümkün olduğunca kısa sürmesi için önlemler alınmalı ve tedaviler uygulanmalıdır. Çünkü öksürük, bebeğin boğazını tahriş etmenin yanı sıra boğazın ve akciğerlerin iltihaplanmasına da neden olabilir. Eğer hastalığa karşı bir çare bulunamazsa, kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çoçuklarda Öksürük İçin Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Öksürük İçin Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Kuru Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Alerjik Öksürük Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Alerjik Öksürük Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Boğazdan Gelen Öksürük Sebepleri

Boğazdan Gelen Öksürük Sebepleri

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer?