Bebeklerde Hırıltılı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Hırıltılı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde hırıltılı öksürük çok karşılaşılan bir problemdir. Özellikle hırıltılı öksürük durumu, bebeklerde nefes alamama ve boğulma belirtilerine neden olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok bebekte bir kere bile olsa meydana gelen bu rahatsızlık, genellikle sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Yeni doğan bebeklerde ve genellikle bir yaşından daha küçük olan bebeklerde sık meydana gelen bu durum, başta zatürre, bronşit ve buna benzer birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumlar beraberinde burun tıkanıklığı ve fark edilemese bile baş ağrısı sorunlarına neden olacağı için hem ailenin hem de bebeğin rahatsızlığına neden olacaktır. Bebeklerde öksürükle birlikte ortaya çıkan hırıltılı solunum, direk olarak bebeklerin boğaz yapılarında bulunan yumuşak dokulardan kaynaklanmaktadır. Bu dokuların biraz daha esnek olmasından dolayı bebekler ağzından solunum yaptıklarında hırıltılı solunum meydana gelecektir. Ancak bu sorunun tam olarak nedeninin ortaya çıkarılması için kesinlikle bebeğin Uzman doktorlar tarafından tıbbi muayenede geçmesi gerekmektedir. Bu şekilde verilecek olan tıbbi ilaçlarla bebeklerde hırıltılı öksürük problemi ortadan kaldırılabilecektir.

Bebeklerde hırıltılı öksürük için ne yapılabilir?

Hırıltılı öksürük sorunu olan bebekler için tabi ki yapılması gereken en önemli şey tabi ki doktora giderek gerekli olan muayeneleri olmaktır. Doktorların vereceği tıbbi ilaçları bebekler kendileri kullanamayacağı için bu görev aileye düşmektedir. Anne ya da baba ilaçları aksatmada ve zamanında bebeğe vererek etkilerin artmasını sağlamalıdır. Bunun yanı sıra yapılması gereken bir diğer önemli işlem ise bebeğin burnunu sık sık uygun aletlerle temizlemektir. Bunun için vakumlu burun temizleyici ürünler bulunmaktadır. Bunlardan kaliteli olanlarını kullanarak bebeğinizin burnunu sık sık açın ve bu şekilde daha rahat nefes almasını sağlayın. Hırıltılı öksürük için bu işlemin ne kadar etkili olduğunuz siz de görebileceksiniz. Bebeklerde hırıltılı öksürük için yapmanız gereken bir diğer önemli şey ise günde en az üç defa serum ile yani tuzlu su ile burun içerisinin nemlendirilmesidir. Bu nemlendirme işleminde de bebeğinizin burnu açılacak ve bebeğiniz çok daha rahat bir şekilde nefes alarak hırıltılı olarak meydana gelen nefes sorunlarından kurtulacaktır. Eğer bebeğinizin beslenmesi için bal kullanabiliyorsanız günde birkaç defa az az bal yedirerek öksürüğün azalmasını sağlamanız da olumlu etkilere neden olacaktır.

Bebeklerde hırıltılı öksürük neden olur?
  • Bu durumun ortaya çıkmasına neden olan en önemli etken tabi ki şiddetli soğuk algınlığı durumlarıdır. Meydana gelen soğuk algınlığı durumlarında direk olarak bebeklerde yüksek ateş, öksürük, hırıltılı solunum, nefes alamama ve buna benzer birçok belirti ortaya çıkacaktır. Bu belirtilere burun akıntısı da dahil edilebilir.
  • Bebeklerde hırıltılı öksürük durumuna neden olan bir diğer etken ise bebekte alerjik durumların ortaya çıkmasıdır. Bazı bebeklerde süt bile alerjik etkilere neden olabilir. Bunun yanında baha ve sonbahar aylarında bu sorun çok sık karşılaşılan bir durumdur.
  • Solunum yollarını tahriş edebilecek diğer birçok durum da bebeklerde hırıltılı öksürük sorununun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gerek ortamdan kaynaklanan gerekse diğer durumlardan kaynaklanan sorunlar giderilmelidir.
  • Eğer bebeğin bulunduğu ortamda sigara içiliyorsa bu durum da çok ciddi bir şekilde bebeklerde hırıltılı öksürük sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle bebeğin bulunduğu ortamda kesinlikle duman oluşturacak maddeler kullanılmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öksürüğe İyi Gelen İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürüğe İyi Gelen İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürük Nöbetin Nedenleri?

Öksürük Nöbetin Nedenleri?

Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Geceleri Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geceleri Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Alerjik Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yolları

Alerjik Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yolları

Güncel

Balgam Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Balgam Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğazdan Gelen Öksürük Sebepleri

Boğazdan Gelen Öksürük Sebepleri