Öksürüğü Kesen Bitkiler Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Öksürüğü Kesen Bitkiler Nelerdir?

Öksürüğü kesen bitkiler, Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan kuru öksürük daha çok kış aylarında ve bahar aylarında daha sık görülür. Öksürük çeşitli hastalıklardan ileri gelebileceğinden dolayı mutlaka şiddetli öksürük durumlarında bir hekime başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Tabi ki evde uygulanan öksürüğü kesen bitkilerle de şifa bulmak mümkündür ve bitkilerle şifa doğal olduğu kadar rahatlatıcı etkisini de kısa süre içerisinde gösterir. Öksürüğün amacı boğazı ve solunum yollarını temizlemek olsa da bazen kişinin yaşam kalitesini bozacak ve rahatsız edecek hale gelebilir.

Öksürüğü kesen bitkiler nelerdir, nasıl kullanılmalıdır?

Evde bitkisel tedavi yöntemleri ile öksürüğü geçirmek bir nebze rahatlamak mümkün. Öksürük şurubu öksürüğü tamamen kestiğinden dolayı bronşlarda temizlik yapılmasını engeller. Tabi ki ilerleyen durumlarda doktorunuzun verdiği şurubu mutlaka kullanmalısınız. Öksürüğü kesen bitkiler aynı zamanda bronşların temizlenmesini de sağladığı için uygulanmasında sakınca bulunmamaktadır.

Öksürüğü kesen bitkiler
  • Öksürüğün en etkili ilaçlarından biri bol sıvı almaktan geçer. Bitki çayları ise hem sıvı hem de şifa verici etkisi ile rahatlamaya yardımcı olur. Öksürüğü kesen bitkilerden bir tanesi, balgam sökme ve bronşları rahatlatma özelliği ile bilinen ıhlamur bitkisidir. Kış aylarında bol limonlu bir ıhlamur her zaman içeceklerinizin arasında bulunması gerekir.
  • Bir bardak suya 1 çay kaşığı kekik ve bir tatlı kaşığı bal ekleyerek öksürüğünüzü giderebilirsiniz.
  • Öksürüğü kesen bitkiler arasında en fazla bilinen ve uygulanan diğer yöntem ise turptur. Rendeledikten sonra suyu sıkılan turp bal ile karıştırıldığında mucizevi bir karışım haline gelmektedir.
  • Bir su bardağı sıcak suya yarım tatlı kaşığı toz zencefil, yarım tatlı kaşığı tarçın ve limon eklenerek içilirse öksürüğü hafifletir.
  • Kurutulmuş böğürtlen yaprakları çay şeklinde hazırlanıp tüketildiğinde öksürüğe son derece iyi gelmektedir.
  • Elma ve ayva kabuğunun kaynatılması ile elde edilen bitki çayı öksürüğü kesip boğazdaki gıcığı gidermektedir.
  • Yaban mersininden elde edilen şurup da öksürük için bire birdir.
  • Ada çayı ve papatya çayı virüsleri yok etme özelliği ile antibiyotik etkisi gösterir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Şiddetli Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Şiddetli Öksürüğe Ne İyi Gelir?