Boğazda Alerjik Öksürük Nedenleri?
15 Mayıs 2024

Boğazda Alerjik Öksürük Nedenleri?

Boğazda alerjik öksürük, alerjen etkilere bağlı olarak ortaya çıkan ve sürekli kendini tekrar eden bir rahatsızlıktır. Boğazda alerjik öksürük bazen de üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile oluşur. Yiyip içtiğimiz gıdalar, hava koşulları, yoğun iş koşulları veya grip nezle gibi gribal rahatsızlıklar nedeni ile de alerjik sorunlar yaşanabilir. Boğazda alerjik öksürük kişiden kişiye değişmektedir. Bazı insanlarda çok hafif şiddette bir öksürük varken, bazı insanlarda çok şiddetli öksürükler meydana gelir. Bazı kişilerse doğuştan alerjik rahatsızlıkla doğarlar ama genelde oluşan alerjik öksürük sonradan bazı nedenlerden dolayı oluşur.

Boğazda alerjik öksürük rahatsızlığından kurtulmak için erken önlem alınmalıdır. Bu nedenle doktor kontrolünde alerji testleri yapılmalı ve gerekli ilaçlar kullanılarak bu rahatsızlık önlenmelidir. Kulak burun boğaz uzmanları bu rahatsızlıkla çok yakından ilgilenmektedirler. Doktor kontrolü ile gerekli tedavi teknikleri ile rahatsızlık giderilmektedir. Boğazda alerjik öksürükte genelde ateşte görülmektedir. Hastanın rahatsızlığı tetikleyen ortamlarda bulunmaması gerekir. Boğazda alerjik öksürük rahatsızlığı tedavisi için aynı zamanda sıcak çaylar tüketilerek boğaz yumuşatılmalıdır. Bol bol su ve sıvı gıdalar tüketilmelidir. Alerjik öksürüğe dut pekmezi de iyi gelmektedir. Dut pekmezi boğazı yumuşatır ve tahrişi azaltır. Ayrıca alerjen olarak görülen toz, polen gibi maddelerin çoğunlukta olduğu ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Boğazda alerjik öksürük hırıltı şeklinde olur.

Boğazda Alerjik Öksürük Neden Olur?

Hava şartları: Soğuk havadan dolayı boğazda iltihaplanma ve yaralar oluşarak tahrişler meydana gelir ve boğazda alerjik öksürük rahatsızlığı meydana getirir.

Bahar aylarında oluşan polenlerde solunum yolunda enfeksiyonlara neden olup boğazda alerjik öksürük meydana getirebilir.

Bazı evcil hayvanlar: Hayvanlardan salgılanan sıvılar veya onların tüylerinden gelen bakteriler de boğazda alerjik öksürük meydana getirebilir.

Yaşanılan ortam: Tozlu, pis ve nemli ortamlarda bu rahatsızlığa neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni