Ciğerden Gelen Öksürük Ciğerden Gelen Öksürüğün Tedavisi
19 Haziran 2024

Ciğerden Gelen Öksürük Ciğerden Gelen Öksürüğün Tedavisi

Ciğerden gelen öksürük, üst solunum yollarında meydana gelen tahribat veya iltihaplanma sonucu oluşur. Eğer kişi enfeksiyon kapmışsa, bu durumda da ciğerden gelen öksürük ile karşılaşılabilir. Özellikle sürekli tekrarlayan öksürüklerde sorun daha da ciddileşebilir. Bu durum, hastanın ciğerden gelen öksürük sorunu ile karşılaşmasına neden olmaktadır.

Sürekli sigara içen kişilerde de bu duruma sık rastlanmaktadır. Ciğerden gelen öksürük, aniden ortaya çıkar ve etkili bir şekilde devam eder. Adeta boğmaca hastalığını andırır. Bu durum gün içerisinde sıkça tekrarlanır ve toplum içinde rahatsız edici bir hal alır. Bu yüzden bu durumun ihmal edilmeden tedavi edilmesi gerekir.

Ciğerden Gelen Öksürüğün Nedenleri
  • Hava Değişimi: Ciğerden gelen öksürüğün nedenlerinden biri hava değişimidir. Vücut sıcak bir ortama alışmışken, soğuk bir bölgeye gidildiğinde savunmasız kalabilir ve nefes alırken zorlanma ve boğazda tıkanma sorunları ortaya çıkabilir.
  • Sigara ve Alkol Tüketimi: Aşırı sigara ve alkol tüketimi bu durumu tetikleyebilir. Bu maddelerin aşırı kullanımı ilerleyen zamanlarda kansere yol açabilir.

Ciğerden Gelen Öksürüğün Tedavisi

Bu tip öksürük bazen tıbbi müdahale gerektirir. Bazen de kendiliğinden geçebilir. Ancak kendiliğinden geçmesini beklemeden bir doktora başvurmanız daha doğru olacaktır. Bununla birlikte, şifalı bitkilerin ve alınan ilaçların doktor gözetiminde kullanılması gerekir. Ayrıca bu hastalıkta en önemli husus, kalın giyinmektir. Giyime özen göstererek hastalığın iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Ekstra Bilgiler

Ciğerden gelen öksürüğün tedavisinde, bol sıvı tüketimi ve dinlenme de büyük önem taşır. Ayrıca, bulunduğunuz ortamın nem seviyesini kontrol altında tutmak, özellikle kuru havalarda nemlendirici kullanmak da öksürüğün azalmasına yardımcı olabilir. Herhangi bir alerjen veya tahriş edici maddeye maruz kalmamaya özen göstermek de önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ciğerden Gelen Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Ciğerden Gelen Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir?