Bebeklerde Grip Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Grip Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde grip öksürük, bebekler özellikle sonbahar ve kış aylarında daha çok hastalanırlar. Bebeklerin bu kadar sık hastalanmalarını nedeni ise bağışıklık sisteminin yeteri kadar gelişmemiş olmasıdır. Bu nedenle de mevsim değişikliği de ve kış aylarında grip ve öksürüğe yakalanırlar. Bebekleri grip ve öksürük yetişkinlerden daha fazla etkiler. Çünkü onların vücutları henüz mikroplara karşı yeterince güçlü değildir.

Bebeklerde grip ve öksürük belirtileri; grip olan bebeklerin iştahları kesilir, burunları akar, öksürük, yorgunluk, halsizlik, boğaz ağrısı, baş ağrısı, üşütme, titreme, kusma, zaman zaman yüksek ateş bebeklerdeki gribin belirtileri arasındadır. Özellikle gripten sonra hem yetişkinlerde hem de bebeklerde kuru öksürük başlar ve bir süre devam eder. Bebeklerde bu şikâyetlerin birini var ise grip hastalığının habercisidir ve mutlaka Uzman bir çocuk doktoruna muayene ettirilmelidir.

Bebeklerde grip öksürük tedavisi; bebeklerde grip ve öksürüğe neden olan influenza virüsü özellikle sonbahar ve kış aylarında rastlanır. Bebek ve çocukların gelişimlerini de olumsuz etkileyen grip ve gribe eşlik eden öksürük mutlaka tedavi edilmelidir. Doktorun bebek için verdiği tedavi düzenli ve dozunda kullanılmalıdır. Çünkü grip ve öksürük zamanında tedavi edilmez ise daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Doktorunuzun verdiği ilaç tedavisi ile bol sıvı tüketmeleri sağlanmalı öksürük içinde bulunduğu ortam sık sık havalandırılmalı ve bebeğin uyuduğu odanın nemli olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebekle aynı evde yaşayan kişilerin ellerini sık sık sabunla yıkamalı, dışarıdan gelen kişilerin bebeği öpmelerine izin verilmemelidir. Bebeğiniz 6 aydan büyük ve kreş gibi kalabalık ortamda zaman geçiriyor ise doktorunuza danışarak grip aşısını uygun görüyor ise yaptırabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni