Gece Başlayan Öksürük Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gece Başlayan Öksürük Tedavisi

Gece başlayan öksürük, gün içerisinde herhangi bir problem görünmezken gece yatılması halinde öksürük büyük problem yaratır. Bu problem uyumaya engel olurken; nefes alınması esnasında zorluk meydana getirir. Öksürük sebebiyle ailenin diğer fertleri rahatsız olur. Gece öksürüğünün nedenleri bulunurken; şimdi bu nedenlerden bahsedelim.

Gece başlayan öksürük neden olur?
  • Yatma esnasında meydana gelen öksürüğün nedenleri arasında sigara problemi oldukça yaygın olarak görülür. Olumsuz alışkanlıklar içerisinde sigara kullanımı yatma esnasında boğazda tıkanıklık, gıcık gibi problemler meydana getirir. Öksürüğün çoğalmasına sebep verir.
  • Ayrıca soğuk algınlığı ve grip gibi sebeplerde boğazda yatma esnasında öksürük oluşmasına neden olur. Kronik hastalıklar arasında yer alan astım gece öksürüklerinin sebepleri arasında yer alır. Kuru öksürüğe sebep olurken; gerekli ilaçların kullanılması ile tedavi edilmesi sağlanır.
  • Gece öksürük problemleri arasında sinüzitte yer alır. Burun tıkanmasına neden olan Sinüzit öksürüğün oluşumuna sebebiyet verir. Sinüslerde mukos meydana geldiği zaman boğazda gıcık etkisi yaratarak öksürüğün artmasına neden olur. Tedavi edilmesi halinde problem ortadan kalkar.
  • Demir eksikliği gece öksürüklerinin sebepleri arasında yer alır. Boğazda oluşan şişlik, burun akıntısı, öksürüğe sebebiyet verirken; vücuttaki demir eksikliğinin giderilmesi öksürüğün geçmesinde etkilidir.
  • Reflü gece öksürük sebepleri arasında yer alırken; yatma esnasında midede bulunan asidin hazımsızlık sebebi ile boğaza doğru ilerlemesi öksürük olmasına sebebiyet verir.
Gece başlayan öksürük tedavisi nasıl yapılır?
  • Oldukça rahatsız edici etkisi sebebiyle tedavi edilmesi gereken problemler arasında yer alır. Yatmadan önce kişinin boğazını rahatlatmak için sıcak bir şeyler tüketmesi tavsiye edilir. Sıcak bitki çayı içmesi üst solunum yollarında bulunan mukus problemlerini gidermeye yardımcı olmasından dolayı rahatlama sağlar. Bunun için Zencefil çayını kullanmaları tavsiye edilir.
  • Ayrıca yatma esnasında öksürük daha fazla arttığı için uyku pozisyonu seçerken daha dik pozisyon tercih edilmesi öksürük artışını engelliler. Yastığın gereğinden düz olması öksürüğün artış hızını artırdığı için yüksek yastıkta yatılması tavsiye edilir.
  • Solunum yolları problemlerinden dolayı öksürük arttığı için mentollü buhar kullanımı tavsiye edilir. Yatmadan önce uygulanacak bu yöntem rahatlama sağlar.
  • Yatma esnasında kişinin yanına bir bardak su alması ve öksürme esnasında su tüketmesi öksürüğün hafiflemesini sağlar. Yapılan bu uygulamaların yanı sıra doktorun verdiği ilaçların kullanılması öksürük tedavisinde son derece etkilidir. Bu sebepten dolayı asıl tedavinin yapılması için doktor kontrolü gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürüğe En İyi Ne Gelir?

Öksürüğe En İyi Ne Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Gece Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Öksürük Krizi Sebepleri

Alerjik Öksürük Krizi Sebepleri

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Alerjik Öksürük Nasıl Geçer?

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Kesik Kesik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kesik Kesik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi