Kuru Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yöntemleri
24 Haziran 2024

Kuru Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Kuru Öksürüğe Bitkisel Çözüm

Kuru öksürük, bazen kendiliğinden bazen de gribal bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkabilir. Sebebi ne olursa olsun, kuru öksürük son derece rahatsız edici olabilir. Özellikle gece başlayan kuru öksürük, uyku düzenini bozarak insanları uykusundan uyandırabilir. Doktorunuzun önerdiği ilaçların yanı sıra, bitkisel çözümlerle tedavinizi destekleyebilirsiniz.

Bitkisel Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Evde doğal yollarla hazırlayabileceğiniz bitkisel çözümlerle kuru öksürüğe çare bulabilirsiniz. Bu bitkiler arasında nane, limon, tarçın, ıhlamur, zencefil, ayva, elma, ekinezya ve karanfil bulunur. Ancak önemli olan bu bitkileri nasıl karıştırıp tüketeceğinizdir. Ayrıca, kullanılan bitkilerin taze olması da çok önemlidir. Kuru öksürük ve diğer rahatsızlıklar için kullanılan bitkisel çaylara bal gibi tatlandırıcılar ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kuru Öksürük İçin Kullanılan Bitkisel Çözümler

  • Ihlamur Çayı
Ihlamur bitkisinin hem ağrı kesici hem de iltihap giderici özelliği vardır. Boğazdaki tahrişi önler ve boğazı yumuşatır, böylece kuru öksürüğe çözüm olur. Her gün 2-3 bardak bu çaydan rahatlıkla içilebilir.

  • Zencefil, Bal, Karanfil ve Limon Karışımı
Bu karışımı hazırlamak için bir yemek kaşığı bal, bir çay kaşığı toz zencefil, bir çay kaşığı dövülmüş karanfil ve birkaç damla limon suyunu iyice karıştırın. Günde iki kez, sabah ve akşam aç karnına bir tatlı kaşığı tüketmek kuru öksürüğe iyi gelir.

  • Ayva Çayı
Ayva çayı, boğazı yumuşatıcı ve yatıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Hazırlanışı için bir tatlı kaşığı dövülmüş ayva tohumunu bir bardak suyun içinde on dakika kadar demleyin ve için. Bu çay, kuru öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

  • Yeşil Çay
Yeşil çay, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve boğaz yolu enfeksiyonlarında etkilidir. Bu çayı ister gargara olarak ister çay olarak günde 2-3 bardak içerek kuru öksürüğe çözüm bulabilirsiniz.

  • Ekinezya Çayı
Ekinezya bitkisi, soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda gönül rahatlığıyla içilebilir. Ekinezyanın içerisindeki bileşenler, boğaz ve akciğerdeki iltihabın geçmesine ve öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur.

Ekstra Bilgiler

Kuru öksürüğün tedavisinde bitkisel çözümlerin yanı sıra, bol su içmek, nemli bir ortamda bulunmak ve boğazı tahriş edici maddelerden uzak durmak da önemlidir. Ayrıca, sigara kullanıyorsanız, sigarayı bırakmak öksürüğünüzün azalmasına yardımcı olabilir. Herhangi bir bitkisel tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Güncel

Boğaz Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Boğaz Öksürüğüne Ne İyi Gelir?