Öksürük Krizi Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Öksürük Krizi Nasıl Geçer?

Öksürük Krizi Nasıl Geçer, Öksürük için uygulanacak tedavi, öksürüğü meydana getiren sebebe bağlı olarak değişmektedir. Öksürüğün akut veya kronik çeşidi vardır. Öksürük yapan çok fazla etken arasında olan Akut öksürük çoğu zaman birdenbire başlar. Soğuk algınlığı, grip ya da sinüs enfeksiyonu benzeri sebeplerden dolayı oluşur ve genel olarak en çok üç hafta sürer. Akut ve kronik arası süren bir öksürük 3-8 hafta arasında olabilir ve bu sürenin sonunda geçer. Ancak kronik öksürük 3 haftadan daha çok devam eder, önlem alınmadığı takdirde çok kötü sonuçları olabilir. Sigara, astım ve Reflü kronik öksürüğün sebeplerindendir. Peki, öksürük krizi nasıl geçer, öksürük krizlerinden kurtulmak için ilk olarak öksürüğe neden olan sebebin araştırılıp, etkenlerinin oradan kaldırılması, öksürüğe neden olan ortam da bulunuluyorsa ya bu ortamdan uzaklaşılmalı veya ortamın iyileştirilmesi lazımdır.

Öksürük Krizi İçin Şuruplar: Öksürük ilaçlarının öksürüğün geçmesinde yeterli bir etkiye sahip değildir. Bu ilaçların etkileri ya da zararlı olduğuna dair yeterli bir bilgi de yok. Öksürük krizlerinin tedavisinde daha çok antibiyotik ilaçlar verilir. Ancak bu ilaçlar da öksürüğün sürecini kısaltmaz.

Öksürüğün Krizi nasıl geçer?
  • 3 aydan daha küçük bebeklerde öksürük varsa kesinlikle doktora gidilir çünkü bebek öksürüğü hızlı bir şekilde nefes daralmasına sebep olabilir.
  • 3. Ayını geçen bebekler için hafif öksürükte ılık su, meyve suyu verilebilir. Nefes darlığı ya da yüksek ateş varsa mutlaka doktora gidilir.
  • 1 yaşını geçen çocuklarda öksürük krizi için bol sıvı verilmesi önerilebilir. Bu çocuklara çay ile doğrudan, sütle bal verilebilir.
  • 6 yaşından büyük çocuklar için ballı çay, limonlu ıhlamur çayı ve zencefilli çay önerilebilir.
peki erişkinlerde öksürük krizi nasıl geçer? Şayetöksürüğün nedeni biliniyorsa buna karşı bireysel önlem alınmalıdır. Gerek yetişkin olsun gerekse çocuklar olsun doktor tavsiyesi olmadan öksürük kesici kullanılması doğru değildir.
  • Sigara içiliyorsa sigaranın bırakılması
  • Öksürüğe sebep olan tozlu ve dumanlı bir ortam varsa, bu ortamdan uzaklaştırılması.
  • İçerisinde bulunulan oda havasının kuru olması halinde, odadaki kuru ortam nemlendirilmesi.
Bu bilinen etkenler ortadan kaldırıldığı takdirde, öksürük krizi veya ara ara gelen öksürükler ortadan kaldırılarak bir rahatlama sağlanabilir.

Öksürüğün sebebi gribal enfeksiyonlardan kaynaklanıyorsa bunun için antibiyotik kullanımı çok da iyi bir fikir olamaz bunun nedeni hem gribal enfeksiyon için antibiyotiğin etkisi olmaz hem de bu tür öksürükler birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Kronik öksürük krizi için, bu öksürüğü oluşturan sebeplere bakılır ve ona göre tedavi uygulanır. Mesela astımdan dolayı öksürük krizleri geliyorsa burada bronşları rahatlatan, nefes açıcı ilaçlar kullanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İbrahim Saraçoğlu Öksürük

İbrahim Saraçoğlu Öksürük

Haber Bülteni

Güncel

2 Yaş Öksürüğe Ne İyi Gelir?

2 Yaş Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Hamilelerde Öksürük Nedenleri?

Hamilelerde Öksürük Nedenleri?

Öksürük Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Öksürük Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer?

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer?

Öksürüğe Kesin Çözüm

Öksürüğe Kesin Çözüm

Geçmeyen Öksürük Nedenleri

Geçmeyen Öksürük Nedenleri

Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer?