Öksürük Gıcık Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer?

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer; Öksürük gıcığını geçirmek için farklı farklı yöntemler vardır. Şöyle bir durum var ki; öksürüğün sebebi veya neden kaynaklandığı önemli bir konudur. Öksürüğünüz; üst solunum yolları ile ilgili olabilir, alt solunum yolları ile ilgili olabilir, alerjik bir durum söz konusu olabilir veya çok farklı durumlardan kaynaklanıyor olabilir. Öksürük gıcığı, üst üste öksürük yapar, vücut terler. Gerçekten çok rahatsız edici, çile verici bir durumdur. Özellikle geceleri daha sık öksürmeye başlar, uykunuzu alamazsınız. Bu durumu çokça yaşayan biri olarak, öksürük gıcığı nasıl geçer bununla ilgili bazı önerilerde bulunmak isterim.

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer Öneriler

En yan etkisiz doktorlar tarafından da en çok önerilen çözümlerden biri, bol bol ılık su içmektir. Ilık su içmek, boğazı yumuşatır, göğsü yumuşatır ve çıkamayan balgam durumu varsa şurup kadar etkili bir şekilde balgamı çıkarmayı sağlar. Öksürük gıcığının sebebi; bronşit ise bol bol sıcak içecekler tüketmeliyiz. Bu hem öksürük gıcığına hem de tedaviye yardımcı olur. Öksürük gıcığı tuttuğunda sıcak süt ve salep içmekte çok fayda sağlıyor. Eğer salep mevcut değilse, sıcak sütün içine tarçın dökerek içmekte çok faydalı oluyor. Özellikle çocuklardaki öksürük gıcığında yaklaşık 3-4 gece, gece çocuk uyumadan önce kaşık kaşık salep veya tarçınlı süt içirmek inanılmaz fayda sağlıyor. Bir de öksürük gıcığınız göğüs hastalıkları veya bronşite bağlı ise kekik çayı da çok iyi geliyor. Gece yatmadan önce ayakların altına viks sürüp masaj yaptıktan sonra yatmakta gece tutan öksürük gıcığını belli bir süre sonra kesiyor.

Soğuk algınlığı durumu özellikle alt solunum yollarında ise; esas zeytinyağını biraz karabiber ile karıştıralım. Ellerimizi biraz ısıtalım havluyu da çok sıcak olmayacak şekilde ısıtalım. Bir gece göğüs kısmına, ertesi gece sırta olacak şekilde; zeytinyağını sürdükten sonra ılık havluyu o bölgeye kapatalım. Bu yöntemde çok etkili bir yöntemdir. Öksürük gıcığı tutmaması için yatarken; yastıklarımızı yüksek yatacak şekilde koyup öyle yatalım, uyuyacağımız odanın havası temiz ve nemli olsun. Yanımızda ılık suyumuz ve gıcık tuttuğunda atıştırabileceğimiz birkaç lokma bir şey olursa öksürük gıcığımızı kesmek daha kolay olacaktır. Öksüren kişinin odası petek ile ısınıyorsa; peteklerin üstüne deterjan kokmayan ıslak bir havlu koymak havayı nemlendirir. Böylece boğazlar kurumaz ve öksürüğü arttırıcı kuru havanın etkisi ortadan kalkmış olur.

Bazen öksürük gıcığını veya öksürüğü geçirmek kolay olmuyor. Önemli bir durum var ki; hastalandığımız zaman, bir an önce hekimimize muayene olmalı, sıkıntılarımızın hepsini hekimimizle paylaşmalı ve vakit kaybetmeden tedaviye başlamalıyız. Böyle davranmak, sıkıntılarımızı azaltacak ve daha çabuk iyileşmemizi sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çoçuk Öksürük Nasıl Geçer?

Çoçuk Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu

Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer?

Yetişkinlerde Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer?

Öksürük Gıcık Nasıl Geçer?

Bebeklerde Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?