Öksürük ve Ses Kısıklığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Öksürük ve Ses Kısıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük ve Ses Kısıklığı, Nefes borusundan aşağıya gitmek üzere olan şeylerin dışarı atılması öksürükle sağlanır. Nefes borusundan aşağı inmek üzere olan şeyler yabancı cisimler, geniz akıntısı, bademcik iltihabı olduğu gibi zehirli gazlar ve biber gazı da öksürük ve ses kısıklığı yapar. Ses kısıklığı öksürüğün şiddetlenmesiyle artmaya başlar.

Öksürük ve ses kısıklığı kış aylarının meşhur hastalığıdır. Özellikle çocuklarda salgın olarak görülebilir. Ses kısıklığı; ses tellerinde meydana gelen harabiyet veya balgamla ortaya çıkar. Bu durumun düzeltilmesi için gerekli tedavi hemen uygulanmaya başlanmalı, tedavi olunmayan öksürük ve ses kısıklığı astım, bronşit gibi hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

Hangi öksürük tipleri ses kısıklığına neden olur? Öksürdüğünüzde balgam geliyorsa ses kısıklığına neden olabilir. Bununla birlikte ateş ve halsizlik zatürre gibi bir hastalığın belirtisi olabilir. Nadiren öksürürken kanlı balgam gelebilir. Devamında kanlı balgam gelmiyorsa sorun ciğerden değildir. Eğer devamlı kanlı balgam geliyorsa akciğer rahatsızlığı anlamı taşır. Hekime başvurmak gerekir.

Kronik öksürükler hastanın halsiz düşmesine neden olur. Öksürüğün uzun zamandan beri olması hastanın astım ya da başka hastalığının olduğu anlamına gelir. Kronik öksürükler ses tellerini yorduğu için hasta da ses kısıklığına neden olur, öksürük genellikle geceleri havasız odalarda daha fazla artar. Ses kısıklığına neden olan bir başka etken ise amatörce şarkı söylemek veya bağırmaktır. Gündüz çok fazla ses tellerinin zorlanması, ertesi gün ses kısıklığı ile uyanmanıza neden olabilir.

Öksürük ve ses kısıklığı tedavisi, Kırmızı turp kürü öksürük ve ses kısıklığı rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. İbrahim Saraçoğlu'nun hazırladığı bu karışım şu şekilde hazırlanır. Kırmızı turpun suyu katı meyve sıkacağında sıkılır. Bir yemek kaşığı bal ile bir yemek kaşığı turp suyu karıştırılarak sabah, öğlen ve akşam dil üzerine konulur. Karışım önce dil üzerinde bekletilir. Daha sonra boğazdan yavaş yavaş geçmesi sağlanır. Devamında bir süre su içilmemelidir.

Bir başka bitkisel tedavi ise; Ebegümeci ve adaçayında gizli, yapılışı ise; bir tutam adaçayı, bir tutam ebegümeci kaynatılır. Elde edilen karışım ılık hale getirilerek sabah öğlen ve akşam gargara yapılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Güncel

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?