Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer?
25 Haziran 2024

Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer?


Öksürük, her yaştan kişiyi rahatsız eden bir sağlık sorunudur. Vücudun savunma mekanizmasının bir sonucu olarak oluşan öksürük, aslında oldukça faydalıdır. Solunum yollarında biriken zararlı maddeleri, mukusu atmaya yardımcı olur. Ancak bir hastalık nedeniyle oluşan öksürük, tehlike sinyali olarak algılanmalıdır. Bu tür öksürüğün bir an önce kesilmesi için, buna neden olan hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Tedavide ilaç kullanımı da söz konusu olacaktır. Ancak hamilelikte öksürük sorunu yaşandığında kadınların ilaç kullanımı oldukça sınırlıdır. Her öksürük ilacını, hapını, şurubunu kullanamazlar. İlacın etken maddesi hem anne adayı hem de bebek için zararlı olabilir. Bu yüzden hamilelikte öksürük nasıl geçer, ne yapmalıyım, bu sorundan nasıl kurtulurum diyen anne adayları hemen doktoruna danışmalıdır.

Tıbbi Tedavide Kullanılabilecek İlaçlar:

Hamilelikte öksürük sorunu olan anne adaylarının kullanabileceği ilaçlar antihistaminikler, balgam sökücü ilaçlar ve öksürük kesici ilaçlar olarak sınıflandırılabilir. Ancak bu ilaçların hepsi hamilelikte öksürük tedavisi için kullanılamaz. Uygun olanlarının mutlaka doktor tarafından tavsiye edilmesi gerekir. Özellikle hamilelikte ilk üç aylık dönemde ilaç kullanımı anne ve bebek açısından sakıncalıdır. Bu yüzden gerek olmadıkça hamilelikte öksürük tedavisi için ilaç kullanımı pek tavsiye edilmez.

Doğal Yollarla Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Hamilelikte öksürük tedavisinde, her şeyden önce anne adayının muayeneden geçerek doktorunun önerilerine uyması gerekir. Daha sonra, yine doktorunun tavsiye edeceği doğal yöntemleri uygulayarak, öksürük için evde yapabileceklerini uygulaması uygun olur. Anne adayının muhtemelen öksürükle birlikte oluşan balgamı daha rahat atması için bol su içmesi gerekir. Su sayesinde balgam inceltilerek daha kolay atılabilir. Beslenmesinde tavuk suyuna çorba gibi iyi gelecek tariflere yer verebilir. Öksürüğün geceleri fazla rahatsız etmemesi için, odanın havalandırılması ve nemlendirilmesi de önemlidir. Bunun için soğuk buhar makinesi kullanılabilir. Böylece öksürük şiddeti ve sıklığı azaltılabilir. Gündüz öksürükle birlikte aktiviteleri olumsuz etkilenen anne adayları, akşam sıcak bir duş alarak, banyoda buhar soluması da faydalı olur. Tüm solunum yollarını nemlendiren ve yumuşatan buhar sayesinde, gece boyunca rahat bir uyku çekilebilir.

Hamilelikte öksürük sorunu olan anne adayları dinlenerek kendilerini rahatlatabilir. Bu arada burun tıkanıklığı sorunu da yaşıyorlarsa, tuzlu su solüsyonu ile bu sorunu aşabilirler. Ayrıca tuzlu suyla ağız gargarası yapmak da öksürük nedeniyle oluşan boğaz ağrısına iyi gelecektir. Akşam yatarken öksürüğün azaltılması için yüksek yastıkta yatılabilir. Yatmadan önce ılık limonlu su, ballı su, ballı portakal suyu, tarçın, ıhlamur ve elma kabuğuyla hazırlanmış bitki çayı içilmesi de öksürük tedavisi için faydalı olacaktır.

Evde Hazırlanabilecek Doğal Şuruplar:

Anne adayları öksürük için doğal şurup hazırlayarak bunu kullanabilirler. Şurup için bal ve toz zencefil karışımı ideal bir tercih olur. Hamilelikte her bitkisel öneri tavsiye edilmez, ancak zencefil hamilelere önerilen bir bitkidir. Yine de doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Çünkü her doktorun bu konuya bakış açısı farklı olabilir. Bunun dışında, ayva kabuğu, zeytinyağı ve balla hazırlanacak başka bir doğal öksürük şurubu da vardır. Arzu edenler bunu da hamilelikte öksürük tedavisi sırasında kullanabilir.

Ekstra Bilgiler:

Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi genellikle zayıflar, bu nedenle öksürük gibi solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkın hale gelirsiniz. Bu durumda, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, stresten uzak durmak ve yeterli uyku almak da önemlidir.

  • Bol su içmek: Balgamı incelterek daha kolay atılmasını sağlar.
  • Nane ve bal: Boğazı rahatlatır ve öksürüğü hafifletir.
  • Ihlamur çayı: Doğal bir balgam sökücü olarak kullanılabilir.
  • Soğuk buhar makinesi: Odanın nemlendirilmesine yardımcı olur.
  • Tuzlu su gargara: Boğaz ağrısına ve tahrişe iyi gelir.

Hamilelikte öksürük tedavisi, uzman bir doktorun rehberliğinde yapılmalıdır. Doğal yöntemler ve evde hazırlayabileceğiniz şuruplar, doktorunuzun onayı ile kullanılmalıdır. Unutmayın, her hamilelik benzersizdir ve en iyi tedavi yöntemi, doktorunuzun size özel önerileri olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Güncel

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?