Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Öksürüğe bitkisel çözüm, olarak uygulanabilecek birçok alternatif bulunmaktadır. Modern tıp alanında her geçen gün yeni teşhis yöntemleri ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlarsa her geçen gün geliştirilerek bireylerin hastalıktan kurtulması için hayata geçirilmektedir. Tıp biliminde uygulanan tedavi yöntemlerinin hemen hemen hepsi kimyasal bazı bileşenlerden meydana gelmektedir. Fakat en etkin tedaviyi de bu kimyasal maddelere sağlamaktadır. Bu nedenle modern tıbbın hastalık üzerindeki etkisine tam anlamıyla yakın doğal bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Yani bitkisel kürlerden, çaylardan beklenen maksimum fayda ilaçla sağlanan faydayla yarışamaz. Fakat bitkisel çözümlerin modern tıbba yaptığı yardımlar da asla inkâr edilmemelidir. Eskiden kocakarı ilaçları diye reddedilen birçok yöntem bugün çoğu bilim adamı tarafından da ilaç tedavisiyle birlikte tavsiye edilmektedir.

Öksürük yılda en az bir kez her bireyin başına gelebilecek bir sağlık sorunudur. Öksürük bazen tek başına müstakil bir hastalık olabileceği gibi bazen de bir kısım hastalıkların belirtisi olabilir. Özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi durumlarda öksürük başlı başına bir hastalıktır. Bu durumda öksürüğün tedavisi oldukça kolaydır.

Öksürüğe bitkisel çözüm önerileri
  • Bebeklerde dahil olmak üzere tük öksüren hastalar için uygulanacak en etkili çözüm yolu ıhlamur ve zencefil ile hazırlanan çayları tüketmektir. Ayrıca bu çayı balla tatlandırarak daha etkili hale getirebilirsiniz.
  • Öksürüğün bitkisel yöntemler kullanarak tedavi edilmesinde elma sirkesi de tavsiye edilir. Bunun için elma sirkesinin sulandırılarak her gün içilmesi gerekir.
  • Çörek otu öksürüğe birebirdir. Bunun için çörek otunu taze olarak günlük çekin ve bir miktar balla karıştırarak aç karnına düzenli olarak yiyin.
  • Yaklaşık bir tatlı kaşığı biberiye otu bir su bardağı kaynar su ile demlenerek içildiğinde kısa süre içerisinde öksürük iyileşmeye başlar.
  • Faydası saymakla bitmeyen soğan da öksürükte kullanılacak diğer bitkisel çözümlerden bir tanesidir. Bunun için rendelediğiniz soğanı biraz bekletin ve sulandığında suyunu balla karıştırın. Bu karışımı ise birkaç saat bekleterek günde iki kez yiyin.
  • Isırgan otu öksürüğün tedavisinde çok etkilidir. Isırgan otundan faydalanmak için yapılması gereken çok basittir. Kuru veya taze ısırgan otunun üzerine kaynatılarak biraz soğutulmuş suyun dökülerek demlenmesi gerekir. Çay günde 3-4 kez içilebilir.
  • Taze ve kuru ayva yaprağı kullanılarak hazırlanan çaylar öksürüğe bitkisel çözüm olarak kullanılabilir. Ayva yaprağını aktardan temin edebilisiniz.
  • Ekinezya çayı da bağışıklığı güçlendirerek öksürüğün kısa sürede iyileşmesine katkı sağlar.
  • Özellikle tansiyon hastası olmayan bireyler için kakule ve yeşil çay karıştırılarak hazırlanan bitki çayı düzenli olarak tüketildiğinde öksürük doğal yollardan kısa sürede tedavi edilmiş olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

4 Aylık Bebek Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

4 Aylık Bebek Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Uykuda Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Uykuda Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Kedi Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Öksürük Krizi Tedavisi

Öksürük Krizi Tedavisi

Öksürük Nöbetin Nedenleri?

Öksürük Nöbetin Nedenleri?