Bebeklerde Hırıltı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Bebeklerde Hırıltı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde hırıltı ve öksürük, balgam oluşumunun bir göstergesi olabilir. Bu durum, bebeğinizin ilerleyen günlerde ateşinin yükselebileceği ve iştahının azalabileceği anlamına gelebilir. Bu nedenle çok dikkatli olunmalıdır. Belirtiler dikkatlice gözlemlenmeli ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerde Hırıltı ve Öksürük Nedenleri

Bebeklerde hırıltı ve öksürük çeşitli nedenlere bağlı olarak dönem dönem ortaya çıkabilir. Her hırıltı zatürre veya bronşit belirtisi değildir. Hırıltının üç ana sebebi vardır:

 • Bebeğin burun kıkırdağının yumuşak olması: Genellikle on iki aydan küçük bebeklerde görülen bu durum, geçici bir tıkanıklık yaratır. Hırıltı genellikle burundan gelir ve zararsızdır. Bebeklerin burunları yapısal özelliklerinden dolayı kolayca kurur ve tıkanır. Eczanelerden temin edebileceğiniz tuzlu su ile günde 3-5 kez burnu nemlendirebilirsiniz.
 • Larinks (gırtlak) kıkırdaklarının yumuşak olması: Bu durum, tedavisi olmayan bir hastalıktır ve bebek büyüdükçe yaklaşık bir buçuk yaşına kadar devam eder, daha sonra geçer.
 • Balgam: Bebeğin sırtına elinizi koyduğunuzda nefes alırken elinizde titreşim hissediyorsanız, bebeğinizin balgamı olduğunu anlayabilirsiniz.

Bebeklerde Hırıltı ve Öksürük Belirtileri

Bebeklerde hırıltı ve öksürük, aşağıdaki belirtiler ile birlikte görülebilir:

 • Halsizlik
 • İştahsızlık ve beslenme bozukluğu
 • Solunum güçlüğü

Hırıltı ve öksürük nedeniyle iştahsızlık yaşayan bebeklerde, anneler zorla besin vermemelidir. Zorla besin verildiğinde bebek kusabilir ve bu esnada besin akciğere kaçıp zatürreye neden olabilir.

Bebeklerde Hırıltı ve Öksürük Tedavisi

Doktor, bir yaşın altındaki bebeklere ilaçları şurup veya buhar şeklinde vermeye özen göstermelidir. Hırıltı ve öksürüğün hijyen eksikliği ile de ilişkili olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle bebeğin vücut temizliğine dikkat edilmelidir. Özellikle emzik, biberon, oyuncak ve mama kaşıkları gibi eşyaların temiz olmasına özen gösterilmelidir.

Bebeklerde Hırıltı ve Öksürüğe İyi Gelen Yöntemler

 • Öksürük balgamlı ise öksürük kesici şurup kullanmayınız. Öksürük ile balgamın sökülmesini sağlayınız. Bunu, bebeğiniz öksürürken yüzü koyun dizinize yatırıp hafif hafif sırtına vurarak sağlayabilirsiniz.
 • Yatmadan önce bebeğinizin boğazını yumuşatmak için ılık ballı limonlu su verebilirsiniz.
 • Bebeğin kaldığı odayı nemlendiriniz. Bunu, bebeğin yanına sürekli kaynayan su koyup camı hafif aralık bırakarak sağlayabilirsiniz.
 • Altı aydan büyük bebekler için iki çorba kaşığı tereyağı ile bir çorba kaşığı pekmezi kaynatıp ılıkken içirebilirsiniz.
 • Bir yaşından büyük bebekler için; ıhlamur ile ayva yaprağını kaynatıp bebeğe içirebilirsiniz.
 • Bir yaş sonrasında bebekler için; bir çay kaşığı karabiber ile balı karıştırıp yedirebilirsiniz. Arkasından süt tüketiniz.
 • Okaliptus, hatmi çiçeği, çubuk tarçın, nane, ıhlamur, meyan kökü, ada çayı, kekik ve elma kabuğunun üstüne kaynatılmış su ekleyiniz. Demlenmesini bekleyip bal ya da pekmez ile tatlandırabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Öksürük Nasıl Kesilir?

Öksürük Nasıl Kesilir?

Güncel

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer?