Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Gece Öksürüğüne Ne İyi Gelir: Özellikle yattıktan sonra başlayan aşırı yoğun öksürük, uykumuzu adeta haram eder. Bu sıkıntının birçok sebebi olabilir. Özellikle geceleri başlayan öksürüğün nedeni, grip, bronşit, soğuk algınlığına bağlı oluşan hastalıklardır. Bu gibi sağlık sorunu olanların özellikle geceleri çok şiddetli öksürmenin nedeni olabilir. Bu gibi sıkıntılı durumlardan bazı ilaçlar ya da doğal çözümler sayesinde kurtulabiliriz.


Yattığınız yatak: Gece öksürüğüne yakalandığınızda önlem almak için, yanınıza ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri hazır bulundurmakta yarar var. Bunlar su, öksürük ile ilgili ilaçlar, yani kısaca öksürüğe yakalandığınızda kısa zamanda çözebileceğiniz bütün önlemleri alın. Aksi durumda öksürük fazlalaşarak boğazınız yıpranarak öksürük çok şiddetli olup uykunuzdan olursunuz. Bir diğer önlem ise alerjik durumu önlemek adına yatağımızın temizliğine çok özen göstermeliyiz. En az haftada bir kez çarşafları mutlaka değişmeli, yastık kılıfı üç günde değişmelidir.

Alerjiler: Gece olan öksürmeyi önlemek adına önce ortalıkta hastanın alerjik olarak etkilendiği ürünleri tespit ederek ortadan kaldırmakla başlamalıyız. Özellikle geceleri aşırı artış gösteren öksürüğün nedeni, toz oluşumu, evde bulunan tüylü evcil olan hayvanlar, olabilir. Bu durumdan kurtulmak için özellikle yatak odasında bu gibi etkenlerden kurtulmalıyız.

Sıcak sıvılar: Geceleri oluşan bu sıkıntılı durumdan kurtulmak ya da en aza indirmek için sıcak sıvılar tüketilebilir. Sıcak sıvılar hem boğazı yumuşatır. Hemde sinüslerde biriken kötü sıvıların dışarı atmamıza katkı sağlar. Sıvılar boğazdaki olan tahribatıda tedavi edecektir. Çay, çorba ya da ballı süt alınabilir. Gece öksürüğü, uyurlarken, gün boyu yutulan mikroplar tozlar, söz konusu olduğu için, uykuya daldığınızda akıntı olarak geleceğinden dolayı boğazda rahatsızlıklar meydana gelecektir. Bu duruma maruz kalmamak için başınızın altına iki ya da üç yastık koyarak yükseltilerek bu sıkıntının önü alınabilir.

Buharlı ortam: Gece olan öksürüklerde, bir diğer etken ise hava kuruluğu olarak söyleyebiliriz. Banyo yaparak yatmak ya da yatak odasında buhar makinesi kullanmak çok iyi gelecektir. Ancak astım hastaları buharlı ortama dikkat etmeleri yararlı olacaktır.

Nem Çok Önemli: Gece öksürüğü için eğer yatak odasında ya da bulunduğunuz ortamlarda hava kuruluğu öksürüğü tetikleyebilir. Mümkün olduğunca odalardaki nem oranını iyi ayarlamalıyız. Ev temizliğinde, mutlaka ev camları açılarak ortam havalandırılmalıdır. Nemlendirici spreyde kullanılabilir. Ancak tam ayarında olmalıdır.

İlaçlar: Gece öksürüğünden kurtulmak için öksürük ile ilgili ilaçları mutlaka düzenli olarak kullanmalıyız. Bu ilaçlar hem balgam atmaya, Hemde sinüslerde oluşan akıntıların gevşemesini sağlayarak boğazı rahatlatacaktır. Öksürük ilaçlarında bulunan öksürme önleyiciler sayesinde boğazda gıcıklanma azalma olacağından, düzenli önlemler alınırsa bu sıkıntılı durumdan kurtulmak mümkün.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni