Turp Bal Öksürük Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
20 Haziran 2024

Turp Bal Öksürük Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Turp ve Bal ile Öksürük Tedavisi

Öksürük, halk arasında en sık karşılaşılan küçük rahatsızlıklardan biridir. Vücutta çeşitli nedenlerden dolayı oluşabilir. Eğer ihmal edilirse, bronşit, zatürre veya farenjit gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Öksürüğe karşı birçok tıbbi veya bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de turp ve bal kullanılarak yapılan öksürük tedavisidir. Bu doğal yöntem oldukça etkili olabilir ve olumlu sonuçlar verebilir. Özellikle öksürük ilk hissedildiği anda kullanılmaya başlanırsa, hastalık ilerlemez ve genellikle 1-2 gün içinde kendiliğinden iyileşme gösterir.

Turp ve Bal ile Öksürük Tedavisi İçin Gerekli Malzemeler
  • 1 adet büyük siyah turp
  • 2 yemek kaşığı bal
Turp ve Bal ile Öksürük Tedavisinin Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle turpun tepe kısmını kapak olacak şekilde kesin. Bu kısmı bir kenara koyun ve turpun içini bir bıçak yardımıyla oyun. Daha sonra turpun alt kısmında küçük delikler açın. Bir kürdan yardımıyla bu delikleri oluşturabilirsiniz. Turpun içine bal ekleyin ve kapağını kapatın. Turpu bir su bardağının içine oturtun. Altında delikler olduğu için turp zamanla alt kısmından sulanarak balı bardağa akıtacaktır. Bu akan sıvıyı günde 3 kaşık içmeniz, öksürükle beraber birçok problemin de giderilmesine yardımcı olacaktır. Turpun içindeki bal bittiğinde, turpu atmadan tekrar içine bal doldurabilirsiniz. Yaklaşık 2 gün boyunca bu karışımı tekrarlayabilirsiniz. 2 gün sonrasında turpu yenileyebilirsiniz.

Turp ve Bal ile Öksürük Tedavisinin Faydaları
  • Turp ve bal karışımından çıkan sıvı, bağışıklık sistemini güçlendirmekte büyük bir rol oynar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, vücuda direnç kazandırır ve kişiyi dayanıklı bir hale getirir.
  • Faranjit, bronşit, alerjik astım, alerjik öksürük, nezle veya grip gibi hastalıklarda oluşan öksürüğü hafifletir ve zamanla tamamen giderir. Daha hızlı bir iyileşme sürecinin başlamasında etkili olan turp ve bal, öksürük tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Öksürük nedeniyle oluşan boğaz tahrişini iyileştirir. Boğaz ağrısının iyileşmesinde de turp ve bal tedavi yöntemi kullanılmaktadır.
  • Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan öksürüğün tedavisinde kullanılır. Vücuda ısı veren turp ve bal, çabuk hastalanma problemlerini giderir.
  • Solunum yollarında bulunan ve öksürüğe neden olan enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca solunum yolundaki enfeksiyonun akciğerlere yayılmasını ve daha büyük sorunlara yol açmasını engeller.
  • Turp ve bal, öksürüğün ilk oluştuğu anlarda kullanıldığında anında etki göstererek, öksürüğün balgamlı öksürüğe ilerlemesine mani olur.
  • Hazırlanan turp ve bal tedavi yöntemi, kuru öksürüğün ilaç almadan tamamen doğal yollarla iyileşmesine yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yolları

Alerjik Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yolları

1 Yaşındaki Bebeklerde Balgamlı Öksürük

1 Yaşındaki Bebeklerde Balgamlı Öksürük

Ses Kısıklığı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Ses Kısıklığı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Gece Öksürük Nöbeti Tedavisi

Gece Öksürük Nöbeti Tedavisi

Boğaz Ağrısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Köpek Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Köpek Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamilelikte Öksürük Sebepleri

Hamilelikte Öksürük Sebepleri