Bebeklerde Öksürük Hırıltı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Öksürük Hırıltı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde öksürük hırıltı, Bebeklerin bağışıklık sistemi zayıf olduğu için daha çabuk hastalanır. Çünkü bebek ortam koşullarından ve hava değişikliğinde çok etkilenir. Bu yüzden annelerin bebek bakımına özen göstermeleri gerekmektedir. Bebeklerin hastalanması ile ilk olarak gözlenen belirtiler gözlerde çapaklanma, hapşırma, ağlama, öksürük hırıltı oluşur. Hafif öksürükler ile kendini belli eden hastalık ilerleyen zamanlarda ise hırıltı ile devam eder. Bu öksürük ve hırıltılı bebeklerin akciğerleri ile bize bilgi verir.

Sürekli öksürük bebeğe huzursuzluk verir. Bebeğin uyku düzenini bozar ve bebeğin sürekli ağlamasına neden olur. Bebeklerin yabancı cisim karşısında vermiş olduğu tepki bebeğin sürekli öksürmesine neden olur. Akciğerlerinde oluşan enfeksiyon da öksürüğe sebebiyet vermektedir. Bu yüzden anneler bebeklerin öksürüğe neyin neden olduğunu bilmeli ve neden olan etmenden çocuğu uzaklaştırmalıdır. Bebeklerde görülen öksürük eğer alerjik ise o zaman alerjik reaksiyon oluşumuna neden olan etmenin ne olduğu tespit edilmeli ve bebeği o şeyden uzak tutmalısınız.

Öksürükten sonra en fazla görülen belirti hırıltıdır. Bebeklerin soluma yaparken zorlanma ile çıkan sese hırıltı denir. Bebeklerde oluşan hırıltı hastalığın boyutuna göre anlaşılır. İlk zamanlarda hırıltı duyulmazken hastalık ilerledikçe kulağınızla duyacak hale gelebilir. Bebeklerde ve çocuklarda daha fazla gözlenen hırıltı soğuk algınlığı, grip ya da nezleden dolayı kaynaklanabilir. Bebeklerde hırıltıya neden olan etmen genellikle alerjik durumlardır. Bu kişinin bağışıklık sistemi ile ilgilidir.

Özelikle çocukların soğuk algınlığı ve grip zamanında boğazda oluşan şişkinlikten dolayı hırıltı oluşabilir. Bebeklerde oluşan alerjik reaksiyonlar sonucunda hırıltı ile hapşırma, öksürük, burun akıntısı, kızarıklık, gözlerde çapaklanma ve gözlerde olan sulanma eşlik eder. Bu durumlar bebekte gözlemlendiği hemen bir Uzman doktora gitmelisiniz. Hastalığa neden olan etmen bilinmeden bebeğe kesinlikle ilaç verilmemesi gerekir. Çünkü bebeklerin ve çocukların vücutları oldukça hassastır. Bu yüzden de bebeğee yedirdiğiniz besinler ya da ilaçlar bebeklerin bünyesinde olumsuz tablolar doğurabilir.

Bebeğinizde görmüş olduğunuz belirti ve bulgular sizin hastalığa karşı uygulayacağınız tedaviyi verir. Öncelikle bebeğinizin öksürük ve hırıltının ne kadar derecede olduğunu bilmelisiniz. Eğer bebeğinizin öksürüğü ve hırıltısı çok fazla ise o zaman Uzman bir doktora götürmelisiniz ve doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları düzenli olarak kullandığınız da bebeğinizin hem öksürüğünün hem de hırıltının azaldığını ya da tamamen geçtiğini göreceksiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Doğal Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Doğal Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyu Öksürüğe İyi Gelir mi?

Soğan Suyu Öksürüğe İyi Gelir mi?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Şiddetli Öksürük Nedenleri?

Şiddetli Öksürük Nedenleri?

Güncel

Boğaz Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Boğaz Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Güncel

Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi