6 Aydan Küçük Bebeklerde Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

6 Aydan Küçük Bebeklerde Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

6 aydan küçük bebeklerde öksürük, muhtemelen soğuk algınlığı ile seyreder. Bunun dışındaki öksürük sorunları genellikle geçici etkenler nedeniyle oluşur. Bebeğinizin boğazına kaçan yabancı maddeler, besin artıkları gibi sorunlarda ani bir öksürüğe yol açabilir. Bunlar geçici olduğundan kendiliğinden düzelir. Ancak soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklar yüzünden oluşan öksürük problemi karşısında önlem almanız gerekir. 6 aydan küçük bebeklerde öksürük olursa ve bebeğiniz anne sütü alıyorsa, elinizden geldiği kadar bebeğinizin anne sütünü almasını sağlamalısınız. Çünkü anne sütü bebeğinizin hastalığı daha rahat atlatmasını sağlayacaktır. Bu dönemde bebeğinizde öksürük sorunu yaşadığınızda beraberinde burun tıkanıklığı, gözlerde yaşarma, ateş, burun akıntısı, ateş, huzursuzluk gibi sorunlarda oluyorsa, bebeğinizin soğuk algınlığına yakalandığınızı düşünebilirsiniz. Onu doktora götürmeyi ihmal etmeyin. Doktorun koyduğu teşhis doğrultusunda sizlerde evde bazı önlemler alarak bebeğinizin bu süreci rahat atlatmasını sağlayabilirsiniz.

6 aydan küçük bebeklerde öksürük için hangi önlemler alınmalı

Bebeğiniz virüs kaynaklı soğuk algınlığı beraberinde öksürük sorunu yaşıyorsa, onu ilaçlarla tedavi etmeniz oldukça zordur. Çünkü antibiyotikli ilaçlar virüslere etkili olmaz. Kaldı ki 6 aydan küçük bebekler için ilaç tedavisi doktorların zorda kalmadığı sürece önermediği bir yöntemdir. Bebeğinize sizlerde gelişigüzel ilaçlar vermemelisiniz. Bebeğinizin dinlenmesini sağlayarak, bolca sıvı anne sütü almasını sağlayarak enfeksiyondan kolay kurtulmasına yardımcı olmaya çalışmalısınız.

Bebeğinizi 6 ayın içindeyse kendisine meyve suları da verebilirsiniz. 4 aydan büyükse suyu vermenizde sakınca olmaz. 4 aydan küçük bebekler için en iyi sıvı anne sütüdür. Eğer bebeğinizde öksürükle beraber burun tıkanıklığı varsa bunun için kendisine yardımcı olmalısınız. Burnuna çok az tuzlu su damlatma, ardında burun aspiratörü ile burnunu temizleme tıkanıklığın açılmasına yardımcı olacaktır. Burun tıkanıklığı bebeğinizin öksürüğünü şiddetlendirebilir. Burundan genze kaçan mukus yüzünden bebeğiniz daha fazla öksürmeye başlar. Bu boğazında tahrişe neden olur ve öksürüğü tetikler. Bu tür sağlık sorunları her zaman birbiriyle bağlantılıdır. Bu yüzden anne olarak önleminizi almalısınız.

6 aydan küçük bebeklerde öksürük probleminde bebeğinizin odasını nemlendirmeniz de rahat etmesini sağlar. Solunum yollarının kurumasına engel olabilirsiniz. Bebeğinize bu dönem öksürüğe iyi gelen bitkisel çayları veremezsiniz. İlaçlarda doğru bir tercih olmaz. Zaten doktorunuz bunları size izah edecektir. Bebeğinizde öksürükle birlikte olan belirtilere göre, doktorunuz tarafından en uygun tedavi uygulanacaktır. Alınan önlemlere, uygulanan tedaviye rağmen bebeğinizde iyileşme yerine kötüleşme belirtileri görürseniz hemen doktorunuzu aramalısınız. Özellikle ateş yükselmesi, solunum zorluğu gibi belirtilerde telaş yapmadan bebeğinizi doktora götürmelisiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni