Burun Akıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Burun Akıntısı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Burun akıntısı öksürük, Havaların soğumasıyla kendini gösteren soğuk algınlıkları ve gribal enfeksiyonlar herkesin korkulu rüyası. Bağışıklık sisteminin zayıflamasını fırsat gören firüsler burun akıntısı öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir. Üst solunum yollarını olumsuz etkileyen burun akıntısı öksürük beraberinde boğaz ağrısı, hapşırma, burun tıkanıklığı gibi problemlerde getirebilir. Bu belirtiler soğuk aldığınızı gösterir. Elinizde mendil sürekli akan bir burun ve öksürük kişinin hayatını olumsuz etkiler.

Burun akıntısı öksürük nedenleri, Kış aylarında Havaların soğumasıyla kendini gösterebilir. Hava değişimleri kıyafetlerin ince olması, uzun süre soğuğa maruz kalan kişiler burun akıntısı öksürük gibi can sıkıcı bir duruma maruz kalır. Kış aylarında sıkça rastladığımız bu durum yaz aylarında da görülebilir. Örneğin, terli terli rüzgâra maruz kalma, ceyranda kalma, aşırı soğuk içecek ve gıda tüketmek gibi birçok neden sıralayabiliriz. Vücudun savunma sisteminin zayıflamasını ve soğuk havayla bir araya gelen bu durum yaşanmadan tedbir almak en iyisidir. Soğuk algınlığı özellikle bağışıklık sistemi zayıf yaşlı ve çocukları daha fazla etkiler. Alerjik hastalığı bulunan kişilerin soğuk algınlığında çok dikkatli olmaları gerekir.

Burun akıntısı öksürük tedavisi, Sürekli tekrar eden burun akıntısı öksürük tedavi altına alınmadığı takdirde orta kulak enfeksiyonları ve sinüzite neden olmaktadır. Burun akıntısı öksürük gibi belirtilerle doktora gidildiğinde öncelikle hastalığın nedeninin virüs kaynaklı olup olmadığı tespit edilir. Virüs kaynaklı ise antibiyotik tedavisi uygulanmaz. Ağrı kesici, soğuk algınlığı ilaçları ve vitamin takviyesi gibi ilaçlar ile bir yol izlenir. Doktorun reçetelendirdiği ilaçları önerilen dozda ve sürede kullanılmalıdır. İlaç tedavisi ve bakım burun akıntısı öksürük için idealdir. Hastaya yatak istirahatı ve bol bol sıvı tüketimi önerilir. Hasta kişiyle temastan kaçınmak gerekir. Boğazı yumuşatacak ve kişiye enerji verecek et suyuna çorba, tavuk suyuna çorba ve sebze çorbaları tüketmek gerekir. Taze meyveler özellikle narenciye ailesinden olan portakal, mandalina, limon ve greyfurt gibi bolca tüketmek kişinin direncini artırarak kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Hastanın kullandığı araç gereç ve şahsi eşyaların dezenfekte edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bulaşıcı olabilir. Yumuşak tek kullanımlık peçeteler ile burun yavaşça silinmeli tahriş edilmemelidir. 1 hafta içinde geçmeyen burun akıntısı öksürük başka bir hastalık belirtisi olabilir. Bu nedenle yeniden doktora gidip durumunuzu yeniden değerlendirilmesi gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürük Krizi Nasıl Geçer?

Öksürük Krizi Nasıl Geçer?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şiddetli Öksürük Nedenleri?

Şiddetli Öksürük Nedenleri?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

8 Aylık Bebekte Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

8 Aylık Bebekte Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Küçük Çoçuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Küçük Çoçuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Gece Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Gece Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi