Gıcık Şeklinde Öksürük Sebepleri
15 Mayıs 2024

Gıcık Şeklinde Öksürük Sebepleri

Gıcık şeklinde öksürük, sıklıkla karşılaşılan problemler içerisinde yer alır. Genellikle kış aylarında meydana gelirken; hayatı olumsuz yönde etkiler. Gıcık şeklinde öksürük kuru öksürük olarak da tabir edilirken; boğazda gıdıklanma veya karıncalanma gibi bir his ile ortaya çıkar. Önemsenmeyen hastalık olmasına rağmen uzun süreli sürmesi halinde çeşitli problemler meydana getirir. Bunların başında uyku problemleri, huzursuzluk, stres, üst solunum yolu enfeksiyonları, boğazda iltihaplanması gibi problemlere sebebiyet verir.

Gıcık şeklinde öksürük sebepleri nelerdir?

İltihap, vücutta bulunan iltihaplanma gıcık şeklinde öksürük oluşumuna sebebiyet verir. Özellikleri virüs kaynaklı olan iltihabın boğazda gıcığa neden olması soğuk algınlığı ile devam ettiği gözlenir. Vücuda giren virüs bademcik de çoğalmaya başlarken gıcık hissi ne sebebiyet verir. İlerleyen safhalarında geniz, burun ve boğaz gibi bölümlerde tıkanıklığın oluşmasına sebebiyet verir. Vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir.

Susuz kalmak, gıcık şeklinde öksürük sebepleri arasında boğaz bölümünün susuz kalması en başlıca sebeplerden biridir. Boğaz bölümünde bulunan dokuların susuz kalması sebebiyle mukus salgılanamaz hale gelir. Mukus sağlanmadığı zaman boğazda kuruma meydana gelirken bu da gıcık şeklinde öksürük oluşturur. Ayrıca yaşanılan ortamın kuru olması, antidepresan gibi kullanılan ilaçlar, kafein içeren ürünlerin fazla miktarda tüketilmesi boğaz bölümünde kuruluğun çoğalmasına sebebiyet verir. Gıcık şeklinde öksürük susuzlukla birlikte ilerlediği zaman başka hastalıklara sebebiyet verir.

Alerji, gıcık şeklinde öksürüklerinin başlıca sebepleri arasında yer alır. Bahar aylarında polen alerjisi öksürüğü tetikleyen ilk nedenlerden biridir. Ayrıca tüketilen yiyecek ve içeceklere karşı vücudun verdiği alerjilerde öksürüğü tetikler. Bunun için kişinin yediği yiyeceklere dikkat etmesi, alerjiye sebep veren yiyeceklerin tespit ederek bu yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Tahriş, gıcık şeklinde öksürüğün sebepleri arasında yer alır. Boğazda oluşan tahrişin başlarında tütün mamülü ile meydana gelen problemler yer alır. Özellikle sigara ve alkol gibi olumsuz alışkanlıkların kullanılması boğazda bulunan ses tellerini olumsuz yönde etkilediği için kişide öksürme gibi problemler meydana gelir. Ayrıca duman toz gibi durumlara maruz kalan kişiler de boğazda tahriş oluştuğu için gıcıkşeklinde öksürük devam eder.

Psikolojik nedenler, öksürüğün sebepleri arasında yer alır. Kişide bulunan takıntılar, sürekli boğazı temizleme hissi yaratır. Hiçbir sebep olmamasına rağmen kişi alışkanlık haline getirdiği için boğazında gıcık varmış gibi sürekli öksürmeye başlar. Bu durum önceden oluşmuş hastalıktan sonra takıntı olarak yaratırken; kişinin kendi kendini tedavi edeceği bir durumdur.

Gıcık şeklinde öksürük tedavisi nasıl yapılır?
  • Karşılaşılan bu durumda kişinin olumsuz alışkanlıklardan uzak durması, bol sulu gıdalar ile beslenmesi son derece önemlidir.
  • Böyle durumla karşılaşıldığı zaman kişinin bir çay bardağı suyun içerisine bir tatlı kaşığı tuz atıp karıştırarak ağız gargarası yapması gıcığın azalmasına sebebiyet verir.
  • Ayrıca gıcık tuttuğu zaman zencefilli bal karışımı tüketerek gıcığın geçmesini sağlayabiliriz. Bu karışımın her gece yatmadan önce uygulanması gıcık da azalma sağlar.
  • Bir bardak sütün içerisine bir tatlı kaşığı zencefil karıştırılarak tüketilmesi halinde boğazda bulunan gıcığın tedavi edilmesi sağlanır.
  • Sürekli geçmeyen gıcıklarda doktor kontrolü yapılması tavsiye edilir. Gerekli görülür ise doktorun vereceği ilaçları kullanarak tedavi sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çoçuklarda Öksürük İçin Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Öksürük İçin Ne İyi Gelir?

Öksürük Krizi Tedavisi

Öksürük Krizi Tedavisi

Alerjik Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Alerjik Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

9 Aylik Bebekte Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

9 Aylik Bebekte Öksürük Belirtileri ve Tedavisi