Öksürüğe İyi Gelen İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Öksürüğe İyi Gelen İlaçlar Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürüğe İyi Gelen İlaçlar

Öksürük, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Hekimler, öksürüğün neden kaynaklandığını teşhis ettikten sonra, hastalığın ve öksürüğün tedavisine yönelik şurup, farklı ilaç veya antibiyotikleri hastalara reçete edebilmektedirler. Bunun yanında, evde hazırlanan bitkisel tedaviler de yardımcı tedaviler kısmını oluşturmaktadır. Öksürüğe iyi gelen ilaçlardan piyasada birbirinden farklı maddeler içeren ilaç, antibiyotik ve şurup türleri bulunmaktadır.

Öksürüğe İyi Gelen İlaç Türleri
  • Sigara kullanımına bağlı veya boğazlarda tahriş nedeniyle oluşan öksürüğe iyi gelen ilaç türleri.
  • Alerjik durumlardan, balgamı rahat çıkaramamaktan veya solunum yollarının tıkanıklığından ileri gelen öksürüğe iyi gelen ilaç türleri.
  • Kuru olan veya nedeni belli olmayan öksürüğe iyi gelen ilaç türleri.
  • Boğmaca, bronşit gibi farklı tipte hastalıklarla oluşan öksürüğe iyi gelen ilaçlar.
Öksürüğün nedenleri çok çeşitli olabilir. Bu konuda doğru teşhis ve doğru ilaç kullanımı çok önemlidir. Öksürük, alt solunum yolları, üst solunum yolları, alerjik, sigara nedenli veya çok daha farklı nedenlerden ötürü oluşabilen bir durumdur. Örneğin; cerrahi müdahale gerektiren durumlarda, hastanın öksürük sebebi ile sıkıntı yaşamaması için öksürük kesici hap veya şuruplar kullanması gerekebilir. Bazı hastalık durumlarında öksürük şurubu, çeşitli ilaçlar veya doğal yöntemler, bir türlü öksürüğü iyileştirmezler. Böyle durumlarda hastalığın etkilerine göre verilen antibiyotikler gerekli olabilmekte ve çok kısa sürede etkilerini gösterebilmektedirler. Öksürüğe iyi gelen ilaçlar içinde balgamı eriten, yumuşatan, rahatça balgam çıkarılabilmesini sağlayan bazı ilaçlar da çok etkili olabilmektedirler. Genellikle bu tür ilaçlar halk arasında balgam söktürücü adını alırlar.

Öksürüğe İyi Gelen Doğal İlaç Türleri

Öksürüğe iyi gelen, neredeyse şuruplar kadar etkili olan bir yöntem de birkaç gece üst üste sıcak sütlü salep veya tarçınlı süttür. İnanılmaz derecede göğsü ve boğazları yumuşatır. Özellikle üç dört gün içildiğinde çocuklarda da yetişkinlerde de etkili bir yöntemdir. Diğer öksürük doğal ilacı limon bal karışımıdır. Limon ve bal karışımını günde iki üç kez birkaç gün içmek, öksürüğe çok iyi gelir. Hasta olmadan yapılabilecek öksürük önleyici bir yöntem; zencefilli bal karışımıdır. Uzman doktorlarımız, özellikle öksürüğe şurubun iyi gelmediğini düşünen doktorlar, bol ılık su tüketiminin öksürük ilaçları kadar iyi geldiğini düşünmektedirler. Bronşit gibi hastalıklardan oluşan öksürüğe iyi gelen bir başka uygulama, bol bol sıcak sıvılar tüketmek ve göğsün sıcak kalmasını sağlamaktır. Böylece balgam belli bir süre sonra daha rahat çıkmaya başlayacaktır.

Son olarak, öksürüğe iyi gelen ilaç, ancak hastalık ve öksürük sebebi doğru tespit edilmiş ise fayda sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuru Öksürük Nasıl Kesilir?

Kuru Öksürük Nasıl Kesilir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öksürük ve Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük ve Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ateş ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ateş ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bypass Sonrası Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bypass Sonrası Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Ateş Öksürük Burun Akıntısı

Bebeklerde Ateş Öksürük Burun Akıntısı

Gece Öksürük Nöbeti Tedavisi

Gece Öksürük Nöbeti Tedavisi