Boğazda Yanma Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Boğazda Yanma Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda yanma ve öksürük, insanlarda genellikle solunum yolu enfeksiyonlarının belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok kişide ortaya çıkan bu durum, çok ciddi belirtilerle birlikte karşımıza çıktığı için insanlarda rahatsızlıkların görülmesine neden olabilir. Boğazda yanma, ile öksürük aynı anda görülüyorsa genellikle boğazdaki yanmanın nedeni bu öksürük sorunlarının ortaya çıkmasıdır. Sert ve kuru öksürükler, insanlarda boğazın daha fazla tahriş olmasına neden olarak yanma durumlarına neden olabilir. Bu gibi durumlarda belli bir süre sonra boğazdaki yanma sorunu geçse bile öksürük problemleri etkilerini uzun süreler boyunca devam ettirebilir. Boğazda yanma ve öksürük, genellikle insanlarda bulunan alerjik durumlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda bu yanma ve öksürük çok daha fazla görülür. Ancak tek neden alerjiler ve reflü sorunları olmayacağı için kesinlikle boğaz yanması ve öksürük için tıbbi muayeneler yaptırılmalıdır. Zaten tıbbi ilaçlar bu gibi sorunların nedeni her ne olursa olsun genellikle ortadan kaldırmaktadır. Boğazda yanma ve öksürük, aslında evde yapılabilecek bazı uygulamalarla ortadan kaldırılabilecek bir durumdur. Ancak yine de ilk muayene ve tıbbi destek doktorlar tarafından sağlanmalıdır.

Boğazda yanma ve öksürük neden olur?

Reflü: Yetişkinlerde ortaya çıkan boğaz yanması ve geçici öksürük durumlarında reflünün yeri çok büyüktür. Bu nedenle ortaya çıkan öksürükler çok kısa sürelidir. Ancak reflü sürekli yenilediği için öksürük problemleri de ortadan kalkmamaktadır. Bunun için kesinlikle tıbbi destek şarttır.

Alerjiler: Özellikle havada bulunan tozlar ve polenlerden kaynaklanan alerjik durumlar çok şiddetli bir şekilde boğazda yanma ve

Öksürük sorunlarına neden olmaktadır. Daha çok bahar aylarında ve son bahar aylarında ortaya çıkar. İnsanlarda genetik olarak kişiden kişiye geçebilir.

Boğaz kuruluğu: İnsanlarda havanın kuru olmasından kaynaklanarak ortaya çıkan bu rahatsızlıkta boğaz iyice kurur ve tahriş olur. Bu gibi durumlarda öksürük sorunları kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle sürekli nemli ortamlarda bulunmak sorunların azalmasını sağlayacaktır.

Yemek borusu iltihabı: Boğazda yanma ve öksürük sorunlarının görülmesinde en büyük etkenlerden biri bu durumdur. Bu hastalık aynı zamanda yüksek ateş, göğüste ağrı, aşırı geğirme ve birçok farklı belirtilere neden olarak etkilerini ortaya çıkarmaktadır.

Grip ve soğuk algınlığı: Boğazda yanma ve öksürük sorunlarının oluşmasında en büyük rolü olan durum bu hastalıklardır. Boğazda oluşan enfeksiyon durumlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyonların ortadan kaldırılması için bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.

Boğazda yanma ve öksürük neler yapılabilir?
  • Eğer problem reflü nedeniyle meydana geliyorsa bu durumlarda mide asidinin dengelenmesi için karbonat kürü kullanılabilir. Bunun için yarım ya da bir yemek kaşığı kadar karbonatı bir bardak su ile karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • Boğazda yanma ve öksürük sorunları için bol bol bal ve karabiber karşımı tüketilebilir. Öksürüğün kesilmesinde çok ciddi faydalar gösteren bu karışım daha ilk kullanımlardan itibaren etkilerini ortaya çıkarmaktadır.
  • Bu gibi sorunlarda bulunulan ortamı nemlendirmek sizin için çok daha iyi olacaktır. Nemli havalarda bulunmak direk olarak boğazın nemlenmesini sağlayarak tahrişi azaltacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Küçük Çoçuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Küçük Çoçuklarda Öksürük Nasıl Geçer?