Kuru Öksürük İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kuru Öksürük İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Öksürük İlacı; Kuru öksürük genellikle balgamlı öksürüğe göre daha sıkıntı veren bir öksürüktür. Kişi konuştuğunda sürekli gıcık şeklinde kuru bir öksürük olmaktadır. Sigara kullanımı ve kötü havalar kuru öksürüğü tetikleyen etkenler arasında yer almaktadır. Kuru öksürükte adından anlaşılacağı gibi kuru bir öksürük olup balgam veya salya olmamaktadır. Özellikle kış aylarında havanın pis olmasından kişi kuru öksürük nedeni ile sıkıntı yaşamaktadır. Kuru öksürük rahatsızlığında kişi dışarı çıkarken ağzına atkı almalı ve pis havaya maruz kalmamalıdır. Sigara içilen ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak kalması gerekmektedir. Kuru öksürük ilacı olarak birçok tablet ve şurup alabileceğiniz gibi asıl kuru öksürüğe neden olan etkeni bulmak gerekmektedir. Sağlıklı olan öksürüğü kesmek değil öksürük nedenini ortadan kaldırmaktır. Günümüzde Uzman hekimler öksürük şuruplarını ve ilaçlarını öksürüğü kestiği için önermemektedir.

Kuru öksürük İlacı; Günümüzde birçok şurup çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, Asist cold Ctoz içeren saşe, benil şurup, notuss şurup aynı zamanda tableti, artu şurup, lavodrop şurup, levopront şuruplardır. Bu sebeple kişi evde kendisinin yapabileceği bitkisel tedaviler ile öksürüğü engelleyebilir ve tedavi olabilir.

Soğan Suyu; Kuru öksürük içinyapılması gereken bir diğer şeyde kuru soğanın kabuğunu soyarak aynı turpta olduğu gibi alt kısmı çok açılmayacak delik olacak şekilde hazırlanır. Soğanın ortasına açılan yere bir tatlı kaşığı bal eklenerek bardak veya fincan üzerine oturtulur. Akşamdan yapılan soğan suyunu elde etmek için sabah verilmesi gerekmektedir. Sabah hazırlanan karışımda gece yatmadan verilerek bal göğsü yumuşatacağı için kuru öksürük olan kişi rahat uyumaktadırlar. Kuru öksürük için bunlar yapılır ise öksürüğü kesilmektedir.

Gül Hatmi Çiçeği; Hatmi çiçeği olarak da satılan bitkiyi aktarlardan alabilirsiniz. Süt ile iki hatmi çiçeği kaynatıp süzülerek bebeklere verilir.

Visk İlacı; Kuru Öksürüğe visk ilacını mutlaka bilirsiniz. Kuru öksürük için yapılması gereken, göğsüne veya sırtına sürülerek havlu koymak kalp krizine bile neden olmaktadır. Bu sebeple visk ilacını kuru öksürükte kişinin ayaklarının altına sürülür ise öksürüğü keser. Göğüs veya sırt bölgesine sürmemek gerekir.

Islak Havlu; Kuruöksürük için bir diğer yöntemde odasının havasının kuru olmaması gerekmektedir. Kalorifer üzerine ıslak havlu konulması havayı nemlendirir. Kuru öksürük için yapılması gereken bitkisel tedaviler arasında yer alan ada çayı gargarası alerjik öksürüklerde keçiboynuzu pekmezi verebilirsiniz. Pekmez ağır olabileceği için şeker hastaları ve çok yaşlı kişiler keçi boynuzunu suda kaynatılabilir. Aktarlardan veya marketlerden kuru keçi boynuzunu rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni