Soğan Bal Öksürük Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Soğan Bal Öksürük Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Soğan bal öksürük: Soğan ve bal ile hazırlanan bu karışım faranjit, bronşit ve şiddetli öksürüğün önüne geçen oldukça etkili bir yöntemdir. Soğan bal öksürük oluşumunun nedeni her ne olursa olsun boğazda yumuşama sağlar ve enfeksiyon oluşumlarını yok eder. Özellikle çocuklarda sıkça karşılaşılan öksürüklerde de şurup niteliği taşıyan bu karışım 3 yaş üstü çocuklarda kullanılabilen bir yöntemdir. Soğan bal öksürük genellikle kış aylarında oluşan öksürüklerde iyi bir kurtarıcıdır. Hazırlanan soğan bal öksürüğün kolay ve pratik işlemlerle giderilmesine fayda sağlamaktadır. Evde kendi ellerinizle hazırlayacağınız bu karışımı çevrenizdeki öksürük problemi olan kişilere de önerebilirsiniz. Kişide bulunan öksürük yapılan tüm müdahalelere rağmen hala devam ediyorsa mutlaka doktora gitmekte fayda vardır. Geçmeyen ve devamlı olarak 2 haftadan uzun süren öksürük önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle ihmal etmemek gerekir. Aşağıda tarifini verdiğimiz soğan bal öksürük tedavisi tehlikeli hastalıkların belirtisi olarak görülen öksürüklerde değil sadece soğuk algınlığı, enfeksiyon, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır.

Soğan bal öksürük tedavisi için gerekli olan malzemeler
  • 1 tane soğan
  • 4 yemek kaşığı bal
Soğan bal öksürük tedavisinin uygulanışı: Öncelikle soğanı soyarak küçük küçük doğrayın. Doğranan soğanlar üzerine balı gezdirin. Ardından bu karışımı kapalı bir kab içerisine alarak kapağını kapatın. Bu şekilde 5-6 saat bekleterek iyice sulanmasını bekleyin. Süre tamamlandıktan sonra tam bir doğal antibiyotiğe dönüşen bu karışım öksürüğün tamamen iyileşmesine fayda sağlamaktadır.

Soğan bal öksürük tedavisinin faydaları nelerdir?
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç kazandırır. Hastalıkların vücutta kolay yer edinmesini engeller.
  • Solunum yolları enfeksiyonlarını doğal antibiyotik görevi üstlenerek iyileştirir.
  • Solunum yolları enfeksiyonunun akciğere yayılmasını engeller.
  • Öksürüğün bronşite çevirmesini önleyerek özellikle çocuklarda kalıcı öksürük kalmasının önüne geçmektedir.
  • Vücutta viral ve bakteriyel mikroplar ile savaşma mekanizmasını güçlendirerek zararlı hücrelerin yok edilmesini sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Faranjit Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Öksürüğü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuru Öksürük Nasıl Kesilir?

Kuru Öksürük Nasıl Kesilir?