Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Gıcık öksürüğüne ne iyi gelir, sık karşılaşılan şikâyetler arasında yer alırken tedavi edilmesi gereken problemler içerisindedir. Gıcık öksürük olumsuz hava koşulları, sigara kullanımının etkileri, vücuda alınan sıvının yetersizliği, mikrop enfeksiyon bakteri gibi sebeplerden dolayı oluşan boğaz problemleri ile meydana gelebilir. Ayrıca öksürüğün temelinde soluk borusunda bulunan hastalıklar ve akciğerde bulunan problemlerde gıcık öksürük şeklinde problem yaşanmasına sebebiyet verebilir. Boğazın gırtlağa baskı yapması, nefes alırken yaşanan olumsuzluklar gıcık şeklinde öksürük oluşumuna sebebiyet verir. Ayrıca vücutta anlatılmak istenen maddenin dışarı atılmasını sağlamak için de gıcık öksürük şeklinde oluşumlar meydana gelebilir. Kuru öksürük olarak da belirlenen bu şikâyette öksürüğün hangi sıklıkta yaşandığı ve şiddeti son derece önemlidir. Bu gibi problemler yaşandığı zaman vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi akciğer ile alakalı bir problemin bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi önemlidir. Gıcık şeklinde öksürük problemi yaşayan kişilerin sağlık koşullarına bulunduğu ortamın temizliğine, vücut hijyenine dikkat etmesi öksürüğün tedavisinde son derece önemlidir. Şimdi gıcık şeklinde öksürüğü geçirecek yöntemlerden bahsedelim.

Gıcık öksürüğe ne iyi gelir?
 • Bu gibi problemler yaşayan kişilerin öncelikle sıvı tüketiminin artırılması, organik meyve suyu tüketmesi ve çeşme suyu içmemesi tavsiye edilir.
 • Alkol ve sigara kullanımından uzak durması, bulunduğu ortamın sık sık havalandırılması gıcık öksürüğün geçmesi için son derece önemlidir.
 • Gıcık öksürüğü kesmek için doğada bulunan bitkilerden de faydalanılır. Bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı karabiber karıştırılarak tüketilmesi halinde boğazda bulunan gıcık öksürüğün geçmesi sağlanır yapılan. Bu karışım düzenli olarak uygulanır ise boğazda bulunan öksürüğün geçmesi sağlanır. Bu uygulama ile süt tüketimi boğazla rahatlama yaratacağı için tedavinin daha hızlı olmasına yardımcı olur.
 • 1 tatlı kaşığı karabiber ve 4 yemek kaşığı dut pekmezi ile karıştırılarak günde iki öğün tüketilmesi boğazda bulunan gıcık öksürüğün geçmesine de oldukça etkilidir. Bu uygulamanın bir hafta yapılması halinde iyileşme sağlanır.
 • Gıcık öksürüğün geçmesi için ıhlamur ve ayva yaprağı kaynatılarak suyunun içilmesi tedavide son derece önemlidir. Ayrıca ayva, tarçın, elma kabuğu, zencefil limon ile kaynatılarak oluşan suyun içilmesi boğazda bulunan gıcık öksürüğün geçmesinde son derece etkilidir.
 • Uygulanan bir diğer yöntem ise limon suyu ve bir kaşık nişastanın bir bardak su ile kaynatılması ve içerisine pekmez ilave edilmesi ile tüketilmesi halinde gıcığın tedavi edildiği gözlenir.
 • Bal ile bir tatlı kaşığı kekiğin iki bardak suda kaynatılması ve ardından içilmesi boğazda bulunan gıcığın geçmesinde son derece etkilidir.
 • Öksürük tuttu anda iki adet küp şekerin ağza alınarak emilmesi gıcığın geçmesine yardımcı olacaktır.
 • Ayrıca elma sirkesi ile ağızda gargara yapmak gıcığın belirli bir süre hafiflemesine katkı sağlar.
 • Gıcık tedavisinde en önemli yöntemlerden biri turpun oyularak içerisine bal konulması ve oluşan suyun içilmesi ile öksürükte kesilme meydana gelir.
 • Kaynamış bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı dağ şebboyu konularak beş dakika beklenilmesinin ardından oluşan suyun içilmesi boğazda bulunan gıcığın geçmesinde son derece etkilidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni