Bebeklerde Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürük Öksürük insanın ciğerlerini koruması için doğuştan gelen bir reflekstir. Öksürük, vücudun akciğerleri ve hava yollarını mukus, toz ve diğer yabancı maddelerden korumak için geliştirdiği bir reflekstir. Bebeklerde öksürük olayı bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi boğazdaki balgamı dışarı atma, bronşlara bir şey kaçması, boğaza mukus kaçması gibi sıradan olabilecek durumlarda bulunmaktadır. Çoğu zaman evde yapılabilecek birkaç yöntem ile bebek tedavi edilebilmektedir. Genellikle bebeklerdeki öksürük 2 hafta içinde geçmektedir. Eğer bebek öksürmeye devam ediyorsa bu nadiren ciddi bir duruma işaret etmektedir. Bebeklerde iki çeşit öksürük oluşmaktadır;
 • Kuru Öksürük: Solunum yolları enfeksiyonlarında grip, nezle, zatürre gibi hastalıklar da görülür. Boğazın geniz arkasında damlama şeklinde olan mukus akıntısını temizlemek için kullanılır.
 • Islak öksürük: Vücut salgılarının meydana getirdiği bir öksürüktür. Solunum yollarında bakteriyel veya virüslere bağlı bir rahatsızlık olduğunda bir salgı veya balgam bebeğin hava yollarında bulunduğu zaman öksürük meydan gelmektedir.
Bebeklerde 5 yaşın altında öksürük olduğu zaman önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Bunun için 5 ayın altındaki çocuklarda sürekli bir öksürük görüldüğünde hemen bir hekime danışılmalıdır. Çocuk bir yaşına geldiği zaman öksürük tehlikeli bir durum olmaktan çıkar ve daha çok alerji veya bir soğuk algınlığı belirtisi olmaya başlar.

Bebeklerdeki Öksürük Neden Olur?
 • Bahar Nezlesi: Bahar nezlesi bebeklerde öksürük nedenlerinden birisi olabilmektedir. Havadaki polenlerden, toz parçacıklarından, kedi veya köpek tüyünden kaynaklanan bir öksürük olabilir.
 • Krup: Bebekler gecenin herhangi bir saatinde uykusundan uyanıp havlar bir vaziyette bir öksürük ve solunum sıkıntısı çekmeye başlıyor ise krup düşünülebilir. Normal bir burun akıntısı ve soğuk algınlığı belirtileri gösterirken böyle bir öksürük başlangıcıyla neticelendirir. Çoğunlukla 5 yaş ve altı çocukları etkilemektedir. Bebek öksürmeye başladığında hızlı nefes alıp verirken zorlanıyor ise bebeği rahatlatmak gerekir bunun için duşta su açılarak veya başka bir yöntem ile ev nemlendirilir veya bebeğin alerjisi yok ise soğuk buhar vermek iyi gelebilir. Eğer öksürük şiddetli ve sürekli ise nefes alışverişte zorlanıyor ise acile gitmekte fayda vardır.
 • Bronşit: Bronşit, akciğerlerdeki bronşların iltihaplanmasıyla oluşmaktadır. Bronşitte burun akıntısı ve kuru bir öksürük görülmektedir. Nefes borusunda kasılmalar olduğu için hırıltı duyulabilir. Bebeklerdeki öksürüğün sebeplerinden birisi de bu olabilir.
 • Zatürre: Soğuktan dolayı, bakteri veya virüslere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Öksürük, ateş, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi belirtiler gösterebilmektedir. Balgam yeşil veya sarı bir renkte olur. İhmal edilmeden bebeğin hemen doktora götürülmesi gerekir.
 • Solunum Yolları Hastalıları: Öksürüklerden bazıları da kuş palazı, üşütme, nezle gibi virüs kaynaklı solunum yolları rahatsızlıklarından oluşabilir.
 • Mukus Yutmak: Bebekler farkında olmadan gün içerisinde bir miktar mukus yutmaktadır. Yalnız bebeklerde soğuk havalarda olduğu gibi fazla miktarda mukus salgılanırsa bu fazla mukus boğazın gerisinde birikerek öksürüğü tetiklemektedir.
 • Boğmaca: Çok ciddi bir rahatsızlıktır. Boğmaca belirtileri, nefes borusundaki kasılmalardan dolayı tonu ve sesi yüksek bir öksürük meydana gelir. Bebeğin dili dışarı çıkmış bir vaziyette göz kapakları büyümüş ve yüz rengi değişmiş ise boğmacaya yakalanmış demektir. Tedavi olarak Eritromisin grubu antibiyotikler ile tedavi mümkündür. Günümüzde tetanos, difteri ve boğmaca aşıları karma olarak yapılmaktadır.
 • Reflü: Yetişkin hastalığı olarak bilinmektedir fakat durum tam tersidir. Reflü çocuklarda ve bebeklerde daha sık görülebilir. Bunun nedeni gıdaların mideye geçişine izin veren kapak mekanizmasının henüz tam olarak çalışmıyor olması ve bebeklerin sürekli yatar pozisyonda ve sıvı gıdalarla besleniyor olmalarıdır. Bebeklerde reflünün belirtileri, hırıltılar, öksürük, geçmeyen ses kısıklıkları, sürekli tekrar eden üst solunum yolları rahatsızlıklarıdır.
 • Psikojenik Öksürük: Fiziksel nedenlerle açıklanamayan öksürük çeşididir. Çoğunlukla gribal enfeksiyon sonun oluşur. Öksürük genelde tekrarlayıcı kuru ve farklı bir seste olur. Uyku sırasında olmaz fakat uyandığında olur.
Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekmektedir?
 • Bebeğiniz öksürürken nefes alması zorlaşıyorsa
 • Öksürükler yorucu ve hırıltılı bir ses çıkarmasına neden olacak şekilde sürekli oluyorsa
 • Bebeğiniz öksürürken zorlanma ve dudaklarında veya yüzünde morarma oluyorsa
 • Bebeğiniz üç aydan küçük ve ateşi 38.5 dereceden fazla, nefes alması normalden hızlı ve zorlanarak alıyorsa
 • Öksürük aniden geliyor ve yüksek ateş varsa
 • Öksürük beş ile yedi gün arasında sürüyorsa
 • Göğüsten nefes alışverişte ıslık sesini andıran bir ses geliyorsa
 • Öksürük nöbetler halinde geliyorsa
 • Kanlı balgam görülmüşse doktora başvurulmalıdır.
Bebeklerde Öksürük Tedavisi Nasıl Yapılır?

Odanın nemli tutulması önemlidir. Odanın bir kenarına sıcak su koymak veya soğuk buhar cihazı varsa içi temiz bir şekilde çalıştırmak. Bebeğin solunum yollarının nemli olması gerekir. Başının yüksek olması gerekir. Bunun için iki yastık kullanabilirsiniz. Yumuşak bir yastıkta yatırılması ani bebek ölüm sendromu ihtimalini arttırır. Bebeğe bol sıvı verilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Öksürüğü Ne Keser?

Öksürüğü Ne Keser?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler?

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler?

Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Öksürüğe Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Sigara Öksürüğü Nasıl Geçer?

Sigara Öksürüğü Nasıl Geçer?

Bebeklerde Gece Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Gece Balgamlı Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürük İçin Ne Yapmalı?

Bebeklerde Öksürük İçin Ne Yapmalı?