Sürekli Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sürekli Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli öksürük; Öksürme, akciğere alınan havanın solunum yollarının kasılması ve zorlanması ile ağızdan gürültülü bir şekilde çıkma olayına verilen addır. Öksürük durumunun uzun süreli geçmeyen bir halde olması ise sürekli öksürük olarak adlandırılır. Nefes alıp verirken kişi dışarıdaki havanın bazı yabancı maddelerini de bu durum ile almaktadır. Boğaz yolundan solunum yolu ile akciğerlere gitmeye çalışan bu yabancı maddeler ani bir refkles yaşarlar. Bu refklesk hali ile öksürük adını verdiğimiz durum ortaya çıkar ve yabancı maddelerin akciğere ulaşmasına engel olur. Vücudu yabancı maddelerden arındırırken bu durum sonucu ortaya çıkan hastalıklara da engel olur. Öksürük durumu görüldüğü üzere aslında vücut için oldukça faydalı ve gerekli bir durumdur. Ancak bu durum sürekli bir halde uzun süreli devam eder ise ortada kötü bir durum olabilir. Sürekli öksürük olayının olmasını kişinin bir hastalığının yan etkisi veya belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı öncelikle sürekli öksürük durumunun ortaya çıkma sebebi yapılan tahliller sonucu öğrenilerek ona göre önlem alınır.

Sürekli öksürük rahatsızlığının ortaya çıkma sebepleri nelerdir?
  • Vücudun bazı maddelere karşı hassas olması ve bundan dolayı kendisini göstermesi,
  • Herhangi bir maddeye karşı olunana alerjik durumun olmasından dolayı ortaya çıkması,
  • Çok fazla sigara içilmesi ya da kişinin uzun süre sigara dumanını tenafüs etmesinden dolayı olması,
  • Akciğer kanseri, böbrek hastalıkları, anfizem, solunum yolları hastalıkları gibi bazı hastalıkların yan etkisi olarak ortaya çıkması,
  • Kişinin uzun süreli alkol kullanmasından dolayı olması,
  • Solunum yollarına giden yabancı bir maddeden dolayı yaşanması,
  • Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların ortaya çıkması ile kendisini göstermesi,
  • Stres, sıkıntı ve üzüntü gibi duyguların yaşanması ile ortaya çıkması,
  • Kişinin herhangi bir sebepten dolayı kullanmış olduğu ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkması,
Görüldüğü üzere sürekli öksürük rahatsızlığının ortaya çıkmasında birçok etken ve sebep kendisini göstermektedir. Bazı hastalıkların yan etkisi ve belirtisi olarak da kendisini göstereceği için sürekli öksürük rahatsızlığı çok önemli bir konuma sahiptir. Kişi uzun süreli öksürük sonucu vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi ile tedavi olmalıdır. Kendisini koruyarak yabancı maddelerin solunmasınıda uzak durmalıdır. Adaçayı, zencefil bal ve buna benzer birçok bitkisel içecekleri içerek direncini arttırmaya özen göstermelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni