Öksürük Bitkisel Tedavi Yöntemleri
15 Mayıs 2024

Öksürük Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Öksürük bitkisel tedavi, öksürük hemen hemen herkesin başına gelen genel bir hastalıktır. Kişideki akciğerlerin enfeksiyon kapması sonucunda meydana gelir. Soğuk algınlığı veya boğaz enfeksiyonlarına bağlı oluşan öksürük bitkisel tedavi yöntemleri ile veya bazı ilaçlarla kısa sürede geçebilir. Hastalığın şiddetine göre balgamlı veya kuru öksürük şeklinde meydana gelmektedir. Kimi insanlarda astım, bronşit, zatürre veya farenjit gibi hastalıklara bağlı oluşan öksürükler uzun tedavi gerektirerek atlatılır. Bazı kişiler ise bununla yaşamaya alışmak zorunda kalırlar. Öksürük sonucunda kişilerde boğaz ağrısı, kaşıntı, iştahsızlık veya ses kısıklığı gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra balgamlı öksürük yaşayan kişiler mutlaka balgam geldiği zaman dışarı atmalı ve yutmamalıdırlar. Balgam, akciğerlerde oluşan mikroplarda, mukus ile birleşerek oluşurlar. Bu mikrobu vücutta tutmak yerine atmak iyileşme sürecini hızlandırır. Öksürük problemi yaşayan kişiler kesinlikle sigara içmemelidir. Soğuk havaya maruz kalmamalı ve akciğerin bu havayı yutmasına izin vermemelidir. Öksürük bitkisel tedavi ile geçebilecek kadar hafif olsa da bazı unsurlara dikkat etmek büyük önem taşır. Bunlarla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek, bol bol vitamin içeren besinler tüketmekte önemlidir. Sıcak ve sebzeli çorbalarla boğaz kısmının yumuşatılması gerekir.

Günümüzde birçok bitkiden saçlardan cilde kadar yararlanılmaktadır. Hatta kişilerin bilmediği bazı ilginç bitkilerin faydaları öğrenildikçe ve ispatlandıkça insanlar bitkisel tedavilere iyice yönlenmeye başlamıştır. Birçok şifalı bitkiler arasında bazı bitkiler özellikle boğaz ağrıları, üst solunum yolları ve öksürük için oldukça faydalıdır. Öksürüğe bitkisel tedavi uygulamak için bu bitkileri tercih etmek, kullanıma uygun şekilde uygulamak tedavi sürecini hızlandırır.

Öksürük için bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?
  • Adaçayı gargarası, adaçayı ile yapılacak uygulama gargara yapılarak uygulanır. Üstelik çocuklarda da kullanılabilir. Sabah ve akşam olmak üzere iki defa uygulanabilir. Öksürüğü azaltmakla beraber, gribal enfeksiyonları da dışarı atmaktadır.
  • Dr. Feridun Kunak öksürük şurubu, bitkisel ve evde yapılabilen bir öksürük şurubudur. 1 adet karaturp suyu, yarım adet limon suyu, yarım kök zencefil suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar harnup pekmezi, bir kabın içerisinde karıştırılır. Çocuklarda kullanıma uygundur. Çocuklar için 1 yemek kaşığı, yetişkinler için 2 yemek kaşığı alınması yeterlidir.
  • Bal ve karabiber karışımı, bir kaşık bala, bir çay kaşığı kadar karabiber karıştırılır. Dikkatlice yutulur ve 5 dakika sonra bir bardak ılık süt içilir. Öksürük kesmek için tam bir tedavi yöntemidir.
  • Ihlamur çayı, akşamları yatmadan önce ıhlamur bitkisiyle demlenen çayı tüketmek öksürük için oldukça faydalıdır.
  • Tereyağ ve pekmez karışımı, 2 çorba kaşığı kadar tereyağı ve 1 çorba kaşığı pekmezi, 1 tatlı kaşığı kadar az suda eritin ve kaynatın. Bu karışımı içmek öksürük keser ve çocuklar için kullanıma uygun bir karışımdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Perebron Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Perebron Öksürük Şurubu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürük Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürük Ne İyi Gelir?

Bronşit Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Bronşit Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?