Küçük Çoçuklarda Öksürük Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Küçük Çoçuklarda Öksürük Nasıl Geçer?

Küçük Çocuklarda Öksürük Nasıl Geçer, Çocuklarda yaşanan öksürükler aileleri endişelendiren durumların başında gelir. Kış aylarının gelmesi virüs nedeni ile meydana gelen öksürüklerin başlıca nedenidir. Çocuklarda soğuk algınlığı nedeni ile meydana gelen öksürüğe burun akıntısı ve burun tıkanıklığı da eşlik eder. Burun akıntısı genze doğru akıntı yarattığından öksürük daha da tetiklenir. Öksürük aslında bir refleks hareketi olup, yabancı ve zararlı maddelerin solunum yolu mukozası tarafından uzaklaştırılamadığı hallerde meydana gelir. Üst solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere soğuk algınlığı, alerji, astım, zatürre ve bronşit gibi nedenlerle meydana gelebilmektedir.

Küçük çocuklarda öksürük için ne yapılmalıdır?

Özellikle 3-6 yaş arasındaki çocuklar öksürükle daha sık karşılaşır. Çünkü bu dönemde okula başlayan çocuklar hem kalabalık ortamlar da bulunmaları sebebi ile birbirlerine daha çabuk virüs bulaştırırlar hem de ortamın yeteri kadar hava almaması da buna bir etkendir. Bu yaştaki çocuklarda yeterli hijyen kurallarına da dikkat edilmemesi virüs kaynaklı öksürükleri daha da artırmaktadır. Zaten uzun süren ve şiddetli öksürük durumlarında mutlaka bir çocuk hekimine başvurulmalı ve doktorun öngördüğü tedavi şekli uygulanmalıdır. Bu gibi durumlarda genelde ilaçlı tedavi uygulanmaktadır.

Küçük çocuklarda öksürüğü önlemek için
  • Öncelikle yaşanılan yerin sürekli havalandırılması gerekir. Ortamdaki nem miktarı mutlaka yeterli derecede olmalıdır. Ancak unutulmamalı ki fazla nemli ortamlarda öksürük krizlerini tetiklemektedir.
  • Çocukların bulunduğu ortamlarda sigara gibi solunum yollarını etkileyen zarar verici maddelerden uzak durulmalıdır.
  • Öksüren çocuğa bol bol su ve bitki çayları verilmelidir. Ihlamur, zencefilli bal karışımı limonlu ve ballı ılık su öksürüğe son derece iyi gelmektedir.
  • Soğuk buhar uygulaması da küçük çocuklardaki öksürüğe karşı alınabilecek önlemler arasındadır.
  • Öksürük genellikle geceleri artış gösterdiği ve şiddetlendiği için çocuğun yastığının yüksek tutulması burun salgısının boğazda birikmesine engel olur. Böylece boğazdaki tahrişte engellenmiş olur.
  • Elma ve ayva gibi meyvelerin kabuklarındaki etken maddeler su ile kaynatılıp bal ve limon ile tatlandırılarak öksürüğün rahatlatılması ve boğaz akıntısının daha kolay geçmesi sağlanabilir.
  • 1 yaşından büyük çocuklarda bal ve pekmez ikilisinden biri yarım çay kaşığı karabiberle birlikte verilebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Gebelikte Öksürük Nasıl Geçer?

Çocuklarda Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kuru Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu

Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir? İbrahim Saraçoğlu

Öksürük Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Öksürük Çayı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Alerjik Öksürüğe Ne İyi Gelir?