Bal karabiber Öksürük Nasıl Kullanılır?
15 Mayıs 2024

Bal karabiber Öksürük Nasıl Kullanılır?

Bal Karabiber Öksürük, Bal doğal olan çiçek özlerinden arılar tarafından peteklere yapılan faydalarını saymakla bitmeyen şifadır. Karabiberde bir çeşit baharattır ve dolaşımı ve balgam akışını hareketlendirmektedir. Ayrıca karabiberin ısıtıcı özelliği bulunmaktadır. Bal karabiber birleşimi öksürük, balgam sökücü olarak kullanılan bir besindir. Öksürük durumu olduğunda yapılmayan kalmaz ve öksürüğün bir an önce geçmesi gece rahat uyumak istenmektedir. Çeşitli hastalık nedenleriyle özellikle kış aylarının hastalığı olan öksürükte akşamları daha çok artmaktadır. Kişi uyurken bile uyandıran öksürük için kendinizin evde yapabileceği doğal ilaç ile öksürüğünüzü yavaşlatabilir ve balgam söktürmek için kullanabilirsiniz. Soğuk içecekler içilmesi boğaz ağrısının öksürüğe çevirmesi veya alerji durumdan oluşan öksürükler için birçok bitkiler denemişsinizdir. Kekik çayı, ada çayı, zencefil, karanfilli su gibi bunların içerisinde en etkili olan öksürük için bal karabiber karışımıdır. Doktorunuzun verdiği ilaçlara ek olarak yapılan bal karabiber karışımı ile kişi rahatlamaktadır.

Bal Karabiber Nasıl Yapılır; Öksürük nedeni ister alerjik ister üşütme sonucu olsun içeceğiniz bal karabiber karışımı göğsü yumuşatarak öksürükte balgam atmanızı kolaylaştıracağı için iyi gelecektir. 1 çay kaşığı karabiber, bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Öksürükte çok etkili olan bal karabiber karışımını gece yatmadan önce veya sabah alabilirsiniz. Ayrıca bir çay bardağı ılık suya 1 tatlı kaşığı bal, sonra üzerine yarım limon sıkılarak üzerine bolce karabiber karıştırmak, iyi geleceği gibi karabiber yerine zencefil konulması da aynı etkiye sahip olmaktadır. Limon sayesinde akışkan olabilen bal karabiber karışımını kişi daha kolay yutacaktır. Çocuklar karabiber tadını çok sevmedikleri için limon aroması ile daha rahat içeceklerdir. Karabiberi azaltabilir veya çoğaltabilirsiniz. Ne kadar çok karabiber o kadar çok etki olduğunu unutulmamalıdır.

Bal karabiber Öksürük Nasıl Kullanılır; Özellikle akşam artan öksürük için bal karabiber karışımı rahat uyumak açısından gece yatmadan önce alabilirsiniz. Sabah veya günün herhangi bir saatinde alınan karışım yutulması halinde güçlük çekilirse bir yudum su içilebilir. Çocuklar için karabiberi azaltılabilen karışım hazırlanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni